Kitesurfing na Gran Canarii

Gran Canaria jest mniej popularną destynacją kitesurfingową niż Fuertawentura, Teneryfa czy Lanzarote. To za sprawą utrudnień, które stanowią kamienie na spotach kite i zafalowanie. Gran Canaria zdecydowanie nie nadaje się dla początkujących kitesurferów. Wyspa z pewnością przyciągnie miłośników swobodnego freeride’u i kitesurfingu wave na średniej wielkości falach. W tym artykule opisuję warunki i spoty kite na Gran Canarii.

WARUNKI

Najbardziej wietrznymi miesiącami na Gran Canarii są lipiec i sierpień. W lipcu, codziennie około godziny 15:00-16:00 pojawia się wiatr termiczny. W sierpniu wiatru jest trochę mniej, termika na kitesurfing wchodzi “tylko” 4-5 razy w tygodniu. Wiatr ma umiarkowaną siłę, w tym okresie na wodzie najczęściej spotkamy 10-metrowe latawce. Wieje zawsze z północnego-wschodu. Latem pływa się na wschodnim wybrzeżu, zimą dostępne są także na południu wyspy, na których obowiązuje zakaz uprawiania kitesurfingu w sezonie turystycznym.

VARGAS

Las Vargas położone jest na wschodnim brzegu Gran Canarii, między Maspalomas a lotniskiem. Plaża jest kamienista. Zejście do wody możliwe jest tylko po przejściu przezkamienisty wał łączący ląd z oceanem. Wał służy także do rozkładania sprzętu kite. Kamienie mają szorstką strukturę, która może łatwo pokaleczyć tubę główną latawca. Lokalesi zabezpieczają latawce od spodu kocami. Na plaży w Vargas można niekiedy spotkać surf-podróżników, którzy przyjechali busami i kamperami, aby rozbić się na dziko i żyć surfingiem. Spot podzielony jest na trzy wyraźnie oznaczone części: dla windsurferów, kitesurferów i surferów. Ma to swoje uzasadnienie, północna część spotu osłonięta jest od wiatru wysoką górą, dzięki temu surferzy korzystają z równej fali. 300 metrów dalej pływają windsurferzy. Wiatr jest na tyle szkwalisty i “dziurawy”, że odpalenie latawca byłoby niebezpieczne, jeżeli w ogóle możliwe w tym miejscu. Na końcu spotu znajduje się miejscówka przeznaczona dla kitesurferów. Niewielka zazwyczaj fala łamie się w przyboju, umożliwia ćwiczenie nowych manewrów na desce wave.

DSCN09412

DSCN0925

JINAMAR

Miejscówka znajduje się na północnym wschodzie wyspy, niedaleko Las Palmas. Spot położony jest blisko głównej drogi GC-1 i aglomeracji i centrum handlowego. Do Jinamar bez problemu dotarłem autobusem. Powulkaniczna plaża otoczona jest niebezpiecznymi skałami, na których niejeden lokales złamał deskę lub porwał kajta. Fala wynagradza wszystko. Przy dobrej prognozie jest dzika, silna, potrafi powalić, zmielić i dać porządną dawkę adrenaliny, w walce o jej pojechanie. Fala łamie się sporo za przybojem, jest krótka i wysoka. Spot przeznaczony jest dla doświadczonych riderów.

POZO IZQUERDO

Spot typowo windsurfingowy, pływanie na kajcie nie jest dozwolone. Wiatr jest bardzo silny, a wejście do wody niebezpieczne. W lipcu w Pozo Izquierdo odbywają się mistrzostwa świata w windsurfingu.

pozo izquierdo

INNE SPOTY KITE

PLAYA DE JINAMAR – obsługiwane kierunki wiatru: N-NE, świetna plaża na wave i
freestyle,

PALOS – kierunki N-NE, piaszczysta plaża, na wave

EL BURRERO – kierunki N-NE, piaszczysty spot, na freeride i freestyle

VARGAS – kierunki: NNE-NE, plaża kamienista: wave, freeride, freestyle

SALINAS DE POZO – kierunki: NNE-NE, plaża kamienista, wave, freestyle, freeride

CASTILLO DEL ROMERAL: kierunki: SW, plaża piaszczysta, wave, freestyle, freeride

KETCHUP – kierunki SW i NE, plaża kamienista, wave, freestyle, freeride

LAS BURRAS – kierunki NE-E, freestyle, freeride

PLAYA DE INGLES – kierunki: NE-E i SW, plaża piaszczysta, wave, freestyle, freeride
W sezonie letnim, od maja do sierpnia na spocie zabronione jest pływanie na kajcie.

PODSUMOWANIE – MOJE OSOBISTE WRAŻENIA

Miałem przyjemność pływać w Vargas i Jinamar. W Jinamar, przy odpowiedniej prognozie, miałem okazję popływać na przyspieszających bicie serca falach i zaliczyć konkretną, 30-metrową mielonkę, kiedy fala nie chciała wypluć mojego ciała ponad powierzchnię wody. Widziałem mocno zaawansowanych riderów wave i ich latawce rozrywane przez falę na skałach. Udało mi się uratować jeden z nich, kiedy jeden z kitesurferów wypiął się całkiem z latawca. Dobra miejscówka na kite wave, lecz obarczona sporym ryzykiem

W Vargas zacząłem odpalać kite na pustym spocie windsurfingowym, co okazało się być dużym błędem. Niedaleko położona góra dawała tak silne szkwały, że latawiec na luźnych linkach spadał na kamienistą plażę, następnie wystrzeliwał do góry silnie szarpiąc. Udało mi się zwinąć latawiec i przenieść na spot przeznaczony do kitesurfingu. W tym czasie pływałem dopiero kilka sezonów i poza jednym tripem kite na Cabo Verde, nie miałem obycia w pływaniu na oceanicznych spotach. Rezultatem były siniaki, zdarte stopy i trochę strachu – dobrze że tylko tyle. Nauczyłem się respektu do lokalnych reguł i tego, że zasady obowiązujące na spotach mają swoje uzasadnienie i służą kitesurferom.

Vargas kite

W Vargas fala zwykle jest niewielka, za to przestrzeń i widoki są niezapomniane. Tutaj, a raczej kilka kilometrów od brzegu, na pełnym oceaniemiałem okazję spotkać rekina podczas pływania na kitesurfingu. Więcej o przygodzie z rekinem w artykule: Kitesurfing z rekinem – Gran Canaria. Vargas to idealna miejscówka na freeride.

Poznaj lokalne miejscówki kitesurfingowe w zachodniopomorskim na Kitesurfing Szczecin spoty.

Podziel sięShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *