Kitesurfing Szczecin: 4 najlepsze miejscówki Freeride i Freestyle

Szczecin to miasto otoczone doskonałymi akwenami wodnymi nadającymi się do uprawiania kite. Kitesurfing w Szczecinie to m.in. Jezioro Miedwie, Wolin, Międzyzdroje, Świnoujście. Trzebież, Dziwnówek, Wrzosowo i wiele, wiele innych. Miłośnicy każdej z odmian kajta znajdą coś dla siebie. W tym wpisie na blogu kite przedstawiam moje ulubione miejscówki w pobliżu Szczecina, tym razem celowane na freestyle*/freeride**.

kitesurfing szczecin

Jakie parametry powinien spełniać dobry spot freestyle’owy i freeride’owy? Równy wiatr, płaska woda i duża przestrzeń do wybicia. Wszystko to, co sprawia że pływanie na desce typu twin-tip jest przyjemne. Inne cechy dobrej miejscówki kite, tj. jak duża ilości miejsca na rozłożenie latawców są miłym dodatkiem, nie zaś niezbędną koniecznością. Założyłem, że samodzielny, doświadczony kitesurfer zazwyczaj bez problemu wystartuje sobie latawiec z wody. Skupiłem się więc stricte na warunkach na wodzie.

NAJLEPSZE SPOTY FREERIDE I FREESTYLE W OKOLICY SZCZECINA

W mojej ocenie najlepsze miejscówki kitesurfingowe z płaską wodą w pobliżu Szczecina to Karsibór i Wolin na Zalewie Szczecińskim, Giżyn na Miedwiu i nieco dalej położony Suhrendorf na Rugii.

Karsibór to ogromna przestrzeń płytkiej wody, jest też dość płasko. Niewielkie zejściem tuż przy drzewach może stanowić utrudnienie dla początkujących kiteurferów. Dojazd jest czasochłonny i prowadzi przez pola, najlepiej sprawdza się auto z wysokim zawieszeniem 😉 Utrudniony dojazd ma swoje zalety, spot najczęściej jest prawie pusty. Tutaj nie musisz specjalnie szukać miejsca do przygotowania skoku. Wystarczy że dla bezpieczeństwa przyjedziesz z drugą osobą i najczęściej zastaniesz cały spot dla siebie i Twojej ekipy.

Suhrendorf – to raj dla miłośników płaskiej wody. Brak zafalowania, tzw. czopu, a tym samym możliwość rozwinięcia większej prędkości i łatwe lądowanie sprawiają, że zaskakujesz samego siebie – wychodzą Ci nowe tricki, a dotychczasowe robisz na większym powerze. Dużym plusem jest możliwość oddalenia się od innych rider’ów, nawet o kilka kilometrów i trenowania na “swoim” akwenie, nie tracąc jednocześnie zalet płaskiej wody, o głębości do pasa. Z Suhrendorfu zawsze wracamy z progresem. Rugia nie leży może bardzo blisko Szczecina, ale wyjeżdżając “pod prognozę” o 5-6 rano i wracając wieczorem, możemy zaliczyć niezapomniany dzień na wodzie.

kite szczecin spotyFreeride na płaskiej wodzie w Suhrendorfie

Giżyn również spełnia minimum do skutecznego rozwoju we freestyle. Najbardziej równy wiatr otrzymujemy przy kierunku z północnego wschodu. Wejście na spot jest niewielkie, start latawca wykonywany jest z wody lub z łąki, którą osłaniają trzciny. Na GIżyn dojeżdża się przez pola, ale droga jest w dużej mierze utwardzona, więc każdy samochód bezpiedznie dotrze na spot. Na wodzie kitesurfingowy sovoir-vivre nakazuje odpłynąć od niewielkiego zejścia na wodę. Na Giżynie miejsca jest mnóstwo, dlatego warto oddalić się od uczących szkół kite i innych riderów.

Zaletą spotu Wolin jest szybki dojazd autostradą ze Szczecina. Miejscówka charakteryzuje się dość równym wiatrem przy kierunku z czystego zachodu. Przy silnym wietrze jest trochę czopowato. W sezonie kite w soboty i niedziele jest tłoczno, na spocie szkolą lokalne szkoły kitesurfingu i trudno o miejsce na przygotowanie wybicia. Zdecydowanie swobodniej pływa się w tygodniu, szczególnie w godzinach porannych. Odpływając kawałek dalej od wejścia na spot, możemy znaleźć swoje własne miejsce do treningu.

DLACZEGO TE, A NIE INNE SPOTY KITE?

Wielu lokalnych kitesurferów ze Szczecina stwierdzi, że Wierzbno, Wolin, Trzebież, Wrzosowo czy Świnoujście przy wiatraku i inne miejscówki kite spełniają warunki dobrego spotu typu flat water. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale tylko w niektórych okolicznościach.

W miejscowości Wierzbno nad Miedwiem przy wietrze z północnego zachodu jest w miarę równo, ale gdy wieje z zachodu, drzewa po drugiej stronie brzegu skutecznie zasłaniają czysty dostęp wiatru. Wiatr kopie i szarpie co znacznie utrudnia wykonywanie ewolucji na kite. Bywa niebezpiecznie, czego doświadczyło wielu kitesurferów. Na Wierzbnie często jest tłok i przygotowując skok trzeba omijać szkółki z kursantami, molo, a z prawej strony od pomostu liczne głazy.

kite wierzbnoKitesurfing na Wierzbnie

W Trzebieży szybko robi się głęboko, co daje dość nieprzyjemny czop. Wiatr wieje zazwyczaj do brzegu, co nie wpływa korzystnie na bezpieczeństwo. Wrzosowo oferuje komfort pływania przy niewielkiej ilości kitesurferów na wodzie, ale trudno o równy, przewidywalny wiatr. Zalew Kamieński jest niewielkim akwenem i jest otoczony drzewami. Dlatego przy wietrze z zachodu wolę wybrać się na Wolin. Zalew Szczeciński jest znacznie większy od Kamieńskiego i wiatr zawsze będzie równiejszy.

W Świnoujściu przy wiatraku przy wschodnich wiatrach uzyskamy bardzo płaską wodę, niestety od czasu wybudowania gazoportu, falochron powoduje silne szkwały, co utrudniania ewolucje. Przy wiatrach z zachodu woda jest silnie zafalowana.

kitesurfing rugia

Sesja freestyle w Suhrendorfie na Rugii

MOJE ZESTAWIENIE

Moje zestawienie ulubionych miejscówek na kitesurfing freestyle w pobliżu Szczecina. W kolejności od najlepszej:
1. Suhrendorf (lub Dranske przy kierunkach ze wschodu)
2. Loissin
3. Haffen Stagnieß
3. Karsibór
3. Giżyn
4. Wolin
5. Wierzbno
6. Świnoujście
7. Nowe Warpno
8. Morzyczyn
7. Jarszewko
8. Trzebież

Szczegółowe informacje o spotach i mapy dojazdu znajdziesz na: www.kitetrips.pl/spoty.

Szkolenia na w/w spotach prowadzi lokalna szkoła kitesurfingu Kitetrips.pl. Więcej informacji w zakładce: KURSY KITESURFINGU.

Zobacz też: Kitesurfing Szczecin: najlepsze spoty dla początkujących

Napisz w komentarzu, jaki jest TWÓJ ulubiony lokalny spot na deskę twin-tip. W kolejnych wpisach przedstawię moje ulubione miejscówki wave (na falę) i dla początkujących.

* Freestyle: na potrzeby artykułu uogólniłem dyscyplinę, wrzucając do jednego worka: skoki w haku (hooked-in): Big Airy, graby, rotacje, board-offy,…; skoki na wypięciu (un-hooked) i wakestyle jako skoki na powerze z latawcem poniżej 60 stopni (bez przeszkód typu kickery i slajdery, ponieważ w okolicy znajdziemy takowy jedynie w Dranske na Rugii)

* Freeride – czyli wolne pływanie łączy w sobie wszystkie odmiany kitesurfingu: pływanie prawo-lewo, skoki i mix dowolnych manewrów i ewolucji

Podziel sięShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone
Komentarze
  1. Karol Włoskowski | Reply
    • Marek | Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *