Dlaczego warto zostać instruktorem kitesurfingu?

Wyobraź sobie siebie na urlopie, kiedy zapisujesz się na szkolenie kite. Jest to dla Ciebie nowy, upragniony, modny i pełen przyjemnych emocji sport. Od lat o tym marzyłeś / marzyłaś i wreszcie, tego dnia, spotykasz instruktora, który pomorze Ci zrealizować Twoje marzenie o pływaniu na kitesurfingu! Przez kilkanaście godzin będzie Cię rzetelnie wspierał, żebyś mógł ujarzmić latawiec, złapać balans na desce i ostatecznie popłynąć! Dodatkowo, zadba o Twoje bezpieczeństwo na kursie i sprawi, że będziesz bezpieczny, kiedy kupisz sprzęt i samodzielnie wystartujesz kite na lądzie i popłyniesz na desce!

Instruktor kitesurfingu Szczecin

Ogromną zachętą do pracy w charakterze instruktora kitesurfingu jest uśmiech i pozytywne podejście 99% Twoich uczniów. Jeżeli tylko wkładasz serce w swoją pracę, większość osób będzie zadowolonych. Mówi się, że pasja rodzi profesjonalizm i w przypadku instruktora kitesurfingu doskonale się to sprawdza. Jeżeli lubisz to co robisz, kochasz kitesurfing, masz smykałkę do przekazywania wiedzy, to jest to niewątpliwie praca dla Ciebie.

Czy praca instruktora kite jest dla mnie?

Praca instruktora kitesurfingu jest odpowiednia dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu wolnego, którym nie straszne różne warunki atmosferyczne. Jednego dnia będziesz szkolić w t-shircie i boardshoartach, innego dnia ubierzesz piankę, docieplacz i czapkę. Pogoda się zmienia, a Twoi kursanci mają tyle adrenaliny, że kiedy wieje, chcą żebyś ich uczył. Nie możesz więc wymiękać. Satysfakcja, zadowolenie jaką nosisz w sobie, kiedy widzisz postępy swoich podopiecznych, będzie dla Ciebie największą nagrodą. Uśmiech kursanta dodatkowo ogrzeje Twoje serce po skończonej lekcji kite i sprawi, że z radością podejmiesz się kolejnych wyzwań.

kurs-instruktora-kitesurfingu

Kursantka podczas kursu kitesurfingu na Miedwiu pod Szczecinem

Bezpieczeństwo i efektywność nauki kitesurfingu

Twoi kursanci dają Ci duży kredyt zaufania na początku. Od Twoich decyzji i uważności zależy częściowo ich zdrowie i życie, a także tempo nauki. To Ty obserwujesz spot, innych jego uczestników, decydujesz kiedy i w którą stronę ma popłynąć kursant tak, żeby nie splątał się linkami z innym latawcem, a jeżeli po drodze upadnie z deski, to do wody, w bezpiecznej odległości od brzegu. To Ty, jako instruktor kitesurfingu decydujesz o rozpoczęciu i zakończeniu, a czasami nawet przerwaniu lekcji kite, kiedy warunki wiatrowe mogłyby być zbyt silne na bezpieczną naukę kitesurfingu, lub gdy warunki są zbyt słabe, by umożliwić efektywną naukę. Twoje doświadczenie i zdobyte uprawnienia instruktora kitesurfingu moją z zadanie chronić Twojego kursanta. Powinieneś nieustannie mieć na uwadze zmieniające się warunki, siłę wiatru, rodzaj chmur i potrafić je rozpoznawać i interpretować.

Kurs na instruktora kitesurfingu PZKite

Szczegółowo nauczysz się rozpoznawać czynniki meteorologiczne podczas kursu na instruktora kitesurfingu. Szkolenie instruktorskie pozwoli Ci opanować i usystematyzować kluczowe elementy kursu kitesurfingu oraz niuanse, których nie ma w książkach. Na kursie instruktorskim, poza zajęciami praktycznymi, będziesz miał okazję doświadczyć prawdziwego szkolenia kursantów i poznać doświadczonych instruktorów kite, którzy chętnie podzielą się z Tobą wiedzą w kuluarach. Kurs instruktora kitesurfingu PZKite organizujemy zazwyczaj w maju w Szczecinie. Szkolenie prowadzone jest przez licencjonowanych wykładowców Polskiego Związku Kitesurfingu. Ludzi którzy tworzyli kitesurfing i szkolenia kite w Polsce od samego początku. Zajęcia teoretyczne szkolenia Kurs na instruktora kitesurfingu odbywają się w Szczecinie, natomiast praktyka na okolicznych spotach nad Miedwiem i na Zalewie Szczecińskim.

Dobór sprzętu do kitesurfingu w czasie kursu kite

Kolejnym elementem jest dobór odpowiedniego sprzętu do kitesurfingu dla Twojego kursanta. Zasad jest prosta:

  • ✔ Dobry sprzęt do kitesurfingu = szybszy progres i bezpieczeństwo.
  • ✕ Kiepski sprzęt kite = powolna nauka, stres, frustracja i ryzyko.

Doświadczeni kitesurferzy doceniają latawce, które działają sprawnie, łatwo i szybko startują z wody. Zrywki bezpieczeństwa, które są intuicyjne i działają bez zarzutu. Deski do kitesurfingu które dobrze “ostrzą”, czyli ułatwiają pływanie pod wiatr. Dla początkujących na tyle duże i łagodne, by ułatwić stanięcie na desce i utrzymanie się na niej, przy niedoskonałej jeszcze pracy latawcem. Trapezy, które są wygodne i dają solidne podparcie plecom. Ciepłe pianki neoprenowe, które zapewniają komfort termiczny. Akcesoria neoprenowe, które w chłodniejszych temperaturach sprawiają, że czujemy się swobodnie. Pamiętaj, że dla Twojego kursanta niektóre wymienione czynniku dotyczące jakości sprzętu kitesurfingowego, będą podstawą to szybkiej i przyjemnej nauki kite. Jeżeli chcesz profesjonalnie uczyć kitesurfingu, zapewnij swoim kursantom dobry sprzęt do kitesurfingu.

Dobry latawiec do kitesurfingu jako kluczowy element w procesie szkolenia kite

Dobrze dobrany rozmiar latawca do wagi kitesurfera i panujących warunków na spocie stanowi o bezpieczeństwie i efektywności kursu kitesurfingu. Zbyt duży latawiec do kitesurfingu to niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a czasami po prostu powodować strach u Twojego podopiecznego, który bynajmniej nie jest w tym przypadku przyjacielem progresu. Zbyt mały kite, może skutkować niewystarczającą siłą, do wyciągnięcia Twojego kursanta nad wodę i popłynięcia na desce. Źle dobrany latawiec może więc znacznie wydłużyć czas nauki, powodować niepotrzebne frustracje i zniechęcenie. Latawiec do kitesurfingu to podstawa, jeżeli chodzi o sprzęt kite. Twoje doświadczenie w pracy instruktora kite w różnych kondycjach atmosferycznych powinno umożliwić Ci dobranie odpowiedniego latawca do kitesurfingu w relacji do siły wiatru oraz wagi i umiejętności kursanta.

latawiec-kitesurfing

Latawce do kitesurfingu

Dobór deski do kitesurfingu

Pierwsze wyjście z wody i stanięcie na desce kitesurfingowej to kamień milowy w procesie nauki każdego, nowego adepta kitesurfingu. Kursant potrzebuje mieć na tyle opanowany latawiec, by wygenerować zeń siłę ciągu, która wyniesie jego X kilogramowe ciało nad wodę i utrzyma je na desce. Ze względu na początkowy brak panowania nad deską, siła ciągu nie powinna być zbyt duża, ni zbyt mała. Taka… w sam raz 😉 Doświadczeni instruktorzy wiedzą, że to co po kilkunastu – kilkudziesięciu godzinach jest już naturalne i wykonywane odruchowo, na samym początku stanowi pewien trud. Dlatego, dobranie odpowiedniej deski do kitesurfingu sprawi, że niedoskonała technika pracy latawcem kitesurfingowym mimo wszystko umożliwi Twojemu kursantowi osiągnięcie celu jakim jest stanięcie na desce i przepłynięcie pierwszego halsu.

deska-kitesurfing

Deska do kitesurfingu dla początkujących

Zasadniczo wyróżniam dwa parametry wyróżniające dobrą deskę do kitesurfingu dla początkujących. Pierwszym najważniejszym jest jej wielkość, która powinna być dobrze do wagi, wręcz ciut większa. Dla początkującego kitesurfera, im większa deska do kitesurfingu, tym łatwiej. Podczas kursów kitesurfingu na spotach w okolicy Szczecina używamy desek od 146 do ponad 150 cm długości. Przy silniejszym wietrze i / lub osobach o niewielkiej wadze (drobne kobiety, młodzież, dzieci) używamy desek o nieco mniejszej wyporności, o długości nawet od 138 cm. I to jest maksymalna dolna granica. Deska do kitesurfingu dla początkujących nie powinna być zbyt twarda i nadto czuła na błędy. Miękka, przyjemna deska ułatwi start Twojemu kursantowi i zredukuję liczbę upadków do wody. Do takich desek możemy zaliczyć między innymi deskę Nobile NBL, ewentualnie większa Nobile T5 jako deska bardziej rozwojowa. Dobrze sprawdzają się na początek także miękkie SU-2, takie jak Big Foot, a nawet większa SU2 Proseries.

Podsumowanie

Reasumując, to Twoja pasja do kitesurfingu staje się motorem do działania i szkolenia kite. Twoja energia włożona w szkolenie innych zawsze wraca do Ciebie z podwójną siłą dając Ci satysfakcje i zadowolenie.

Żeby szkolić efektywnie i bezpiecznie, pamiętaj dobraniu odpowiedniego sprzętu kite i  nabyciu odpowiednich umiejętności instruktorskich, posługując się wiedzą i doświadczeniem instruktorów z dłuższym starzem.

Jeżeli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, blisko z przyrodą, kochasz wodę i aktywność i dodatkowo cieszy Cię przekazywanie wiedzy ludziom, praca instruktora kitesurfingu będzie dla Ciebie ciekawą pracą i wspaniałą przygodą!

✓ Pasjonujesz się sportem lub aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu?

✓ Mieszkasz w Szczecinie, w pasie nadmorskim lub niedaleko?

✓ Chcesz zostać instruktorem kitesurfingu / lub asystentem instruktora

✓ czy też chcesz zapisać się na kurs instruktorski?

Napisz do mnie teraz:

E-mail: marek@kitetrips.pl

W mailu napisz coś o sobie i jakie masz plany i podaj numer telefonu.

Najlepszym kandydatom zaproponujemy pracę w naszej szkole

oraz częściowe pokrycie kosztów kursu instruktora kitesurfingu PZKite.

Zostań instruktorem kitesurfingu!

Podziel sięShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *