Latawiec all-round kitesurfing Wainman Hawaii Punch

Po czterech latach testów latawca Wainman Hawaii Punch 10,5 m przedstawiam zarys charakterystyki, właściwości, wad i zalet tego kite’a.

Wainman Punch – allroundowy latawiec do kitesurfingu

Testowanym latawcem jest WH Punch z serii Rabbit Gang 3.0 i Rabbit Gang 3.1. Warto zauważyć, że serie RG 3.0 i RG 3.1 to dokładnie ten sam latawiec. Kształt latawca pozostał bez zmian, zmieniono jedynie grafiki. Serię 3.1 wyróżniono oznaczeniem, gdyż na bazie opinii kitesurferów, team-riderów Wainmana, przedstawicieli szkół kitesurfingu i sklepów zmieniono kilka niuansów na barze, które opiszę w dalszej części artykułu. Technicznie sam latawiec Punch 3.0 nie różni się niczym od Puncha 3.1.

Puncha sprawdzaliśmy pod kątem zastosowania jako pierwszy latawiec kitesurfingowy dla początkujących, jak pływa się średniozaawansowanym i zaawansowanym riderom, a także jakie daje możliwości rozwoju w profesjonalnych trickach freestyle, wakestyle i wave.

latawiec kitesurfing wainman punch

Latawiec do kitesurfingu Wainman Hawaii Punch RG 3.0

Rozmiar latawca 10,5 m – dla kogo?

Rozmiar 10,5 jest najchętniej kupowanym i najbardziej optymalnym rozmiarem latawca kitesurfingowego dla osób o niemal każdej wadze. W zależności od wagi, lokalizacji spotu i warunków na nim panujących a także ilości latawców, które posiadasz w secie.

  • Dla osoby o wadze 105-120 kg będzie to mniejszy latawiec w zestawie 2 latawców z Big Mamą 14,5 m
  • Dla osoby o wadze 85-105 kg będzie to środkowy kite do zestawu  Smoke 9m + Punch 10,5m + Big Mama 14,5 m
  • Dla osoby 70-85 kg Punch jest latawcem środkowym do zestawu z Mr. Green 7,5m + Punch 10,5 m + Boss 12 m
  • Dla osoby 55 kg – 70 kg Punch będzie dużym latawcem w zestawie Gypsy 6,25/ Mr. Green 7,5 m + Punch 10,5 m

Jako jeden latawiec all-round, Punch sprawdzi się u osób o wadze od 70 do 85 kg.

Oczywiście, w tym ostatnim przypadku najsilniejsze i najsłabsze wiatry należy odpuścić, gdyż żaden latawiec kitesufingowy w jednym rozmiarze nie obejmie całego okna wiatrowego. Zakup Puncha jest często najbardziej ekonomicznym i jednocześnie wszechstronnym wyborem na start.

Punch jest często wybierany jako pierwszy latawiec zaraz po kursie kitesurfingu, jako allround lub z opcją dokupienia dodatkowego rozmiaru wraz z rozwojem.

Cechy latawca Punch – dla początkujących i średniozaawansowanych kitesurferów

Restart z wody

Wainmany w serii Rabbit Gang są projektowane w konstrukcji delta. Niski współczynnik AR (Aspect Ratio – stosunek długości do szerokości latawca) w połączeniu z wygięciem krawędzi natarcia w silny łuk sprawiają, że Punch nie “przykleja się” do wody jak kajty płaskie i o wysokim AR i tym samym łatwo jest go wystartować kiedy wpadnie do wody. Punch jest jednocześnie zwrotny i responsywny i łatwo jest go obrócić, kiedy leży obrócony tubą główną do wody. Zwykle wystarczy pociągnąć za jedną stronę baru, latawiec obróci się i gładko wstanie kierując się na krawędź okna wiatrowego. Przy  bardzo słabym wietrze, stosując odpowiednią technikę Punch łatwo startował z wody w czasie, gdy inne latawce tej wielkości nie mogły oderwać się od wody.

latawiec do kitesurfingu

Łatwy restart z wody – na zdjęciu Punch w poprzedniej wersji RG 2.0

Zakres wiatrowy

Puncha cechuje bardzo dobry dolny zakres wiatrowy i silny ciąg boczny. Kite jest responsywny na skręty barem, lecz często nie wymaga ósemkowania, co znacznie ułatwia utrzymanie się na desce początkującym. Głębokie zacięcia w strefę mocy powodowały dodatkową moc do utrzymania się na desce i utrzymania wysokości. Przy wadze 75 kg można było pływać już od 15 węzłów, od 18 węzłów wiatru zaczynało się komfortowe pływanie. Trudno jest jednoznacznie określić górną granicę, Wainmany są znane z tego, że duużo odpuszczają.

Serię Rabbit Gang 3.0 i RG 3.1 wyposażono w przeprojektowany V-bridle. Uzda w kształcie litery V w połączeniu z odpowiednio zaprojektowanym kształtem Puncha daje daleko poszerzony dolny zakres wiatrowy. Bridle wyposażono w bloczki, które przyjemnie odpuszczają szkwały przy fereeridowej jeździe i dodają zakresu wiatrowego tak przy silnych jak i słabszych wiatrach, które de-facto można zdjąć, by pływać jeszcze agresywniej.

Przy silnym wietrze Punch doskonale odpuszcza szkwały dając duży komfort dla kręgosłupa. Raczej nie wyrywa, choć w szkwalistych, granicznych warunkach śródlądowych 30-35 węzłów na niedużym jeziorze latawiec potrafił nieprzyjemnie trzepotać na wietrze. Dla najbardziej komfortowego pływania freeride, warto przestawić ustawienie linek nośnych na opcję “upwind”:

latawiec do kitesurfingu

Ustawienie latawca na upwind ułatwia ostrzenie i “łagodzi” szkwały

Generowanie mocy

W Wainmanach moc jest generowana gładko i – co najważniejsze – przewidywalnie. Podczas szkoleń kitesurfingowych na niektórych modelach latawców (m.in. Cabrinha Switchblae, Naish Park)  można było zauważyć u kursantów trudność z opanowaniem mocy, gdy pojawiała się ona niespodziewanie. Podobnie przy skokach, gdy ciąg do góry pojawiał się niespodziewanie, po bliżej nieokreślonym czasie. W Wainmanach takie sytuacje nie występują, Rabbity są znane ze stopniowego, przewidywalnego zachowania. Na Punchu 10,5 m świetnie radziły sobie również kobiety, przy słabszym wietrze.

Pierwsze skoki

Pierwsze skoki i adrenalina z nimi związana, a także konieczność zintegrowania pracy deski i latawca w odpowiednim czasie sprawiają, że nauka lądowania skoków na kitesurfingu zwykle wymaga trochę czasu. Timing jest kluczem. Punch, dzięki swojej przewidywalności znacznie ułatwia sprawę. Samo wybicie również odbywa się stopniowo, noszenie jest przyjemne i optymalne. Przy silnym wietrze i odpowiednich umiejętnościach Punch pozwala na ładne skoki i dobry hang-time.

Punch jako latawiec dla zaawansowanych

Freeride / freestyle

Puncha cechuje przyjemne pływanie freeride, kite odpuszcza szkwały, a odpowiednie strymowanie latawca pozwala na utrzymanie przez kitesurfera prowidłowej pozycji podczas pływania. Ramiona odpoczywają a cała siła spoczywa na trapezie. Punch umożliwia wielogodzinne sesje bez niepotrzebnego eksploatowania ridera wynikających z nieprawidłowej pozycji, tak jak to występuje w wielu modelach latawców Cabrinha (pływanie na tzw. kite-kupę, z ramionami wyciągniętymi daleko do przodu).

kitesurfing kite

Kitesufing kite all-round freeride / freestyle

Skoki są mocne, przewidywalne, Punch z łatwością zakręca loopa dokładnie wtedy, kiedy tego chcesz. Duża responsywność latawca daje jeszcze większe możliwości akceleracji mocy do skoku. Hang time jest bardzo dobry, choć nie aż tak dobry jak typowych latawców nastawionych na długie noszenie takich jak North Rebel czy Ozone Edge. Wainmany mają możliwość ustawienia uzdy (bridle’i) “na sztywno”, bez bloczków, co dodaje latawcowi sztywności i sprawia że jest jeszcze szybszy, bardziej responsywny i ostry w odczuciu.

Wakestyle

Wainman Punch pozwala na pełnowymiarowy, agresywny freestyle i skoki w haku i na skoki un-hooked na tyle, na ile może pozwolić konstrukcja Bow. Do zaawansowanych skoków “na wypięciu” oczywiście, lepiej jednak sprawdzi się konstrukcja C, czyli na przykład MianiaC.

Oczywiście, biorąc pod uwagę że 10,5 od Wainmana ma konstrukcję Delta (Bow Delta Shape), jak większość latawców kitesurfingowych Punch zalicza się do latawców typu Bow (SLE), a jak wiadomo do uprawiania strickte wakestyle’u, tricków po wypięciu chicken loopa z haka trapezowego lepsze są bezpkompromisowe C-shapy, takie jak Wainman Hawaii ManiaC czy North Vegas.

Na falę

Punch nie sprawdzi się dla osób, które pływają stricte na fali. Jeżeli więc brzydzisz się twin-tipem, jesteś zaawansowanym riderem w pływaniu na fali, masz 3 lub więcej desek wave i chcesz mieć super-szybki latawiec na fale, który traci moc po jej złapaniu, Punch nie jest dla Ciebie. Sprawdź latawce Smoke 9 m i Gypsy 6,25 – tam poczujesz prawdziwy wave.

Punch nie jest  latawcem do kitesufingu, który byłby w szczególności dedykowany do pływania w stylu wave. Po złapaniu fali, jego silny ciąg boczny może nie dać pełnego luzu do ujeżdżania fali. Punch na wave nie wykazuje tak doskonałych właściwości jak Smoke, natomiast jak na 10,5 m jest szybki i umożliwia jazdę na fali cięższym riderom.

Jakość wykonania

Punch jest wykonany solidnie, posiada wzmocnienia tub, podwójne obszycia i specjalne wzmocnienia w miejscach narażonych na większe przeciążenia takich jak łączenia tub poprzecznych z tubą główną, cała główna tuba, krawędzie spływu i tipy. Wainmany uznawane są za pancerne latawce przy zachowaniu niskiej wagi i bardzo dobrych właściwości lotnych.

latawiec do kitesurfingu wainman

Wzmocnienia latawca na tubach

Producent daje  dożywotnią,”zdroworozsądkową” gwarancję na latawce Wainman Hawaii. Zdarzały się przypadki wymiany całego latawca na nowy, w przypadku gdy któryś z elementów nie zadziałał prawidłowo. Części ulegające naturalnej eksploatacji oraz uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego użytkowania nie podlegają gwarancji. Każdy przypadek jest rozpatrywany oddzielnie przez serwisantów Wainman Hawaii.

W zestawie z latawcem

Plecak do latawca

Plecak został przekonstruowany na bardziej poręczny. Zajmuje mniej miejsca, ma zgrabniejszy wygląd i łatwo mieści latawiec kitesurfing. Plecak jest zrobiony solidnie. Zmieniono zamek na bardziej trwały (w wersji RG 1.0 szybko ulegał uszkodzeniu). Co ważne dla walorów użytkowych, (wreszcie!) plecak do Wainmanów otwiera się od góry, nie od dołu, tak jak w poprzednich wersjach.

Plecak do latawca 10,5 m

Plecak do latawca Wainman

Dodatkowo każdy Wainman 3.0 jest wyposażony w poręczną torbę na latawiec. Jeżeli więc wybierasz się w podróż lotniczą, torba zmniejszy wagę bagażu i ułatwi transport oraz utrzymanie w porządku sprzętu kitesurfingowego. W przypadku gdy zabierasz ze sobą na spot dużo sprzętu, gdy jedziesz z kolegami na kite i każdy bierze ze sobą po 2-3 latawce, deskę lub dwie, trapez i piankę, transportowanie latawców w workach i pozostawienie plecaków w domu ma sens.

Nowa pompka

Nowa pompka ma szerszy otwór, umożliwia szybsze i wymagające mniej energii pompowanie. Dodatkowo pompka została wyposażona w standardzie w manometr, pozwalający na określenie poziomu napompowania latawca. Poszerzone rączki lepiej leżą w dłoniach.

Pompka do latawców kitesurfingowych

Pompka do latawca RG 3.0 Wainman Hawaii

Wąż od pompki jest grubszy i trwalszy, lecz intensywne testy pokazały, że jak każdy wąż od pompki z czasem ulega on wyeksploatowaniu. Nierzadko Wainman przesyłał swoim klientom nowy wąż gratis na wymianę, dbając o dobre relacje. Pompka sprawia wrażenie solidnej. W seriach RG 3.0 i 3.1 pompka jest sprzedawana osobno, cena katalogowa wynosi 160 zł. Niektóre sklepy kitesurfingowe dołączają pompkę w cenie zestawu latawca WH Punch z barem. Przed zakupem Puncha 3.0 warto zapytać czy sklep oferuje pompkę 3.1 w zestawie – wyżej wymienione parametry dotyczą pompki 3.1, która zazwyczaj dołączają sklepy kitesurfingowe do zestawu.

Zestaw naprawczy

zestaw do latawców kitesurfingowych

Zestaw naprawczy Rabbit Gang 3.0

Standardowo zestaw naprawczy od Wainmana został wyposażony w linkę depowera, pigtails’y, ringi metalowe i plastry naprawcze na poszycie latawca i na tubę oraz kilka dodatków na wymianę. Manual z instrukcją jest dołączany do każdego zestawu.

Podsumowanie – latawiec Wainman Hawaii Punch

Punch jest latawcem świetnie sprawdzającym się jako pierwszy latawiec dla początkujących, dla freerider’ów na każdym poziomie zaawansowania oraz dla miłośników freestyle.

Łatwy restart z wody, stabilna i przewidywalna moc, optymalny ciąg boczny, wygoda podczas pływania, solidna jakość wykonania oraz zacięcie freestyle’owe to cechy charakterystyczne dla latawca Wainman Hawaii Punch.

Zobacz krótki przegląd video latawca do kitesurfingu WH Punch:

Punch jest dostępny w dobrych sklepach kitesurfingowych.

Zobacz też:

Test baru Wainman Hawaii

Test latawca Wainman Hawaii Boss 12 m

 

Podziel sięShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published.