Pobierowo

Kitesurfing Pobierowo

Każdy nowy adept kitesurfingu winien wiedzieć, że nie ma lepszego miejsca do nauki tego sportu niż polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Przyszli kitesurferowcy mają do wyboru wiele szkół. Każda, lub prawie każda z nich posiada podobny program, stworzony w oparciu o międzynarodowe standardy IKO. Jak wybrać najodpowiedniejszą placówkę? Niewątpliwie warto zapoznać się z ich ofertą, jakie prezentują na prowadzonych przez siebie stronach WWW i zbadać opinie. Jeden z częściej uczęszczanych ośrodków, oferujących kursy kitesurfingowe znajduje się w Pobierowie. Szkolenia w Pobierowie prowadzi m. in. szkoła Kitetrips.pl.

Pobierowo to niezwykle malownicza nadmorska wieś położona w północno-zachodniej części Polski, w województwie zachodniopomorskim. Nadmorskie plaże zachwycają wszystkich turystów złocistym, wyjątkowo czystym piaskiem, sosnowymi lasami okalającymi wydmy i dość płytką linią brzegową. Rok w rok do Pobierowa przyjeżdża setki nowych adeptów kitesurfingu, by szkolić się pod czujnym okiem profesjonalistów.

Kitesurfing kurs – etapy

Wielu przyszłych kitesurferów zastanawia się, jak szybko opanują tajniki tego sportu i kiedy będą mogli samodzielnie podbijać akweny morskie w Polsce i na całym świecie. Wszystko zależne jest od tego, na jaki kurs się zdecydują. W większości przypadków do wyboru są trzy opcje. Niektóre szkoły prowadzą kursy rozszerzone, które pozwalają przyszłym sportowcom doszkolić swoje umiejętności. Każdy kitesurfer musi przejść przez tzw. kurs podstawowy. Zazwyczaj trwa od do czterech/pięciu godzin. W czasie tego szkolenia uczeń poznaje podstawową teorię dotyczącą kitesurfingu, a także zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują na akwenach wodnych. Na tym etapie wprowadzana jest pierwsza praktyka – przygotowanie latawca, starty oraz lądowanie z pomocą drugiej osoby, sterowanie. Po kilkunastu godzinach nowy adept kitesurfingu wie już jak startować i ma za sobą pierwsze halsy. Kursant potrafi również płynąć pod wiatr. Po tych etapach każdego ucznia czeka wiele godzin treningu. Już po kilku dniach wie on jak pływać pod wiatr, a także robić zwroty. Mimo tak rozległej wiedzy, latawiec niedoświadczonego jeszcze ucznia często będzie spadał do wody – wszak to dopiero początki. Ciężki treningi sprawiają, że po miesiącu czasu każdy nowy adept nie jest już nowy, a pływanie wychodzi mu całkiem nieźle. Trzydzieści dni wystarczy by względnie opanować zwroty i pływanie pod wiatr. Dodatkowo po tym czasie kitesurferowiec potrafi już kontrolować prędkość deski, a także wykonywać proste skoki. Na tym etapie bardzo rzadko zdarza się, że latawiec spadnie do wody. Większość kitesurferów osiąga przeciętny poziom po około miesiącu/ półtora ciężkich treningów w akwenie wodnym. Dziewięćdziesiąt dni wystarczy, by swobodnie pływać pod wiatr, skakać i lądować. Na tym etapie zaczynają się pierwsze eksperymenty nowych sportowców z trikami nad wodą.

Mimo, że nauka na prawdziwego kitesurfera trwa znacznie dłużej niż profesjonalny kite kurs, niezwykle ważne są zasady wpojone przyszłym kitesurferowcom przez profesjonalistę. Bez tego radość czerpana z podniebnych akrobacji może się skończyć bardzo szybko i niebezpiecznie.