Jak czytać kitesurfingową prognozę wiatrową?

Jak odczytywać prognozę wiatrową na kitesurfing i planować pływanie na kite? Jak korzystać z Windguru, Windfindera i ICM Meteo.pl? Każdy początkujący kitesurfer zastanawia się, kiedy i gdzie pływać na kitesurfingu. Niektórzy mają znajomych kitesurferów, inni czytają aktualne wpisy na kiteforum, a jeszcze inni potrafią ułożyć sobie życie “pod prognozę”.

wolin kitesurfing prognoza

W tym artykule uzyskasz praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci samodzielnie wybrać miejscówkę kite. To kolejny krok do bycia samodzielnym, niezależnym kitesurferem. Nauczysz się odczytywać kitesurfingową prognozę wiatrową, siłę i kierunek wiatru. Poznasz trzy najważniejsze serwisy z prognozą wiatrową: windfinder, windguru pro i ICM meteo ze szczegółową instrukcją, jak poruszać się na stronach. Dodatkowo dowiesz się, jak znaleźć nowe spoty w miejscach, w których jeszcze nie byłeś.

KIERUNEK WIATRU

Pierwszą rzeczą, jakiej szukam w prognozie jest kierunek wiatru. Od kierunku wiatru uzależniony jest wybór spotu kitesurfingowego.

wiatr swinoujscie prognoza
www.windguru.cz, prognoza wiatrowa dla Świnoujścia

Kiedy znasz kierunek wiatru, określony w prognozie strzałką, możesz wybrać odpowiednią miejscówkę kite. W Polsce możemy pływać przy wiatrach do brzegu i wzdłuż brzegu. Ląd i przeszkody tj. drzewa, góry, budynki i inna infrastruktura zakłócają dostęp wiatru do spotu. Potrzebujesz miejscówki, na której wiatr pokonuje jak największy akwen wodny przed dotarciem do miejsca, w którym będziesz pływał. Wiatr przechodzący przez ląd, może w ogóle nie dochodzić do spotu kitesurfingowego, lub może być bardzo szkwalisty. Najpierw należy zatem sprawdzić kierunek, czy wiatr ma się gdzie rozpędzić, czy nic go po drodze nie zatrzymuje. Im większa powierzchnia wody przed dotarciem wiatru do brzegu, tym większa szansa na równy wiatr. Sprawdź, czy wiatr ma dostęp do spotu. W tym celu:

1. Sprawdź kierunek wiatru
2. Otwórz mapę i znajdź spot
3. Porównaj kierunek wiatru z potencjalnymi przeszkodami
4. Oceń, czy wiatr będzie dochodził do miejsca, w którym chcesz pływać

prognoza kite zachodniopomorskie

Na prognozie czwartkowej o 9 rano (Czw. 23., 09 h) prognoza pokazuje wiatr z zachodu. Spot Wolin położony jest tak, że wiatr swobodnie dociera do brzegu. Możesz śmiało ustawiać się na Wolin.

Na prognozie sobotniej (Sob. 25., 09 h) wiatr wieje z południa. Jeżeli do tego czasu odkręci się na kierunek z południa lub z południowego – wschodu, wiatr nie dotrze na spot. Zatrzyma się na pasie lądu. W takiej sytuacji, należy wybrać spot na wiatry z południa. Na Zalewie Szczecińskim będzie to np. Karsibór.

Pamiętaj, że kierunek determinuje wybór spotu. Od kierunku zależy, czy w ogóle popływasz i czy wiatr będzie równy. Umiejętność wybrania miejscówki z odpowiednim kierunkiem zwiększa bezpieczeństwo w kitesurfingu i komfort pływania.

Spoty w województwie zachodniopomorskim, kierunki wiatru, mapy dojazdu i opisy miejscówek znajdziesz tutaj.

SIŁA WIATRU

Zasadniczo kitesurfing uprawia się w warunkach od 12 do 35 węzłów, to zakres przy użyciu najbardziej popularnych desek typu twin-tip. Dla początkujących bezpieczny zakres wiatrowy zawęża się: od 15 do 28 knotów. Silniejszy wiatr ułatwia początkującym start na desce i pływanie pod wiatr, natomiast nie przekraczanie górnej granicy 28 węzłów zwiększa bezpieczeństwo podczas nauki kitesurfingu. Niektórzy, zaawansowani riderzy pływają w ekstremalnych warunkach sztormowych, przy wietrze o sile 40-50 węzłów. Zazwyczaj jednak w polskich warunkach chodzi o to, żeby nie było za mało 🙂

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca i deski do siły wiatru jest kluczowy. Artykuł o doborze sprzętu ukaże się już wkrótce. Aby otrzymywać wiadomości o pojawieniu się nowych, wartościowych wpisów, zapisz się na Newsletter w prawym górnym rogu ekranu.

SZKWAŁY

Szkwały to silne, nieregularne podmuchy wiatru wynikające z zawirowań powietrza. Im dłuższy pas wody, przez który wiatr może się rozpędzić, tym mniejsze szkwały, równiejszy wiatr, a co za tym idzie, przyjemniejsze i bezpieczniejsze pływanie na kite.

WIATRY TERMICZNE

Termin “termika” my kitesurferzy używamy na określenie zjawiska zwanego bryzą morską. Tzn. Ląd nagrzewa się w trakcie dnia znacznie szybciej niż morze, w związku z tym ciepłe powietrze znad lądu unosi się do góry i na lądzie powstaje obszar niskiego ciśnienia. Można powiedzieć że ląd dodatkowo z tego powodu zasysa sobie powietrze z morza, dlatego mocniej wieje niż w prognozie (autor: Marcin Chorzępa).

Termika pojawia się najczęściej w okolicach około-południowych. Wiatr termiczny nie jest widoczny w prognozach i może dać nam niespodziewaną sesję kite na wodzie.

Znane ze stałych wiatrów termicznych są m.in. w Cabarete na Dominikanie i Florianopolis w Brazylii. W ciepłe dni w Polsce termika pojawia się niekiedy w Świnoujściu.

floripa kitesurfing wiatr

Przykładowa prognoza na Floripie w Brazylii. Termika dla kitesurfingu wchodzi zazwyczaj w godzinach od 12:00 do 18:00, zwiększają siłę wiatru o dodatkowe 4 węzły. Prognozowane 8 węzłów na środę nie wystarczyłoby na pływanie. Wiatr termiczny może podbić warunki i dać dobrą, niespodziewaną sesję.

WINDFINDER

Windfinder to darmowy serwis z kitesurfingową prognozą wiatrową. Na tą chwilę serwis nie jest dostępny w języku polskim. Przedstawiam krok po kroku, jak odczytywać prognozę wiatrową na windfinderze:

Wejdź na www.windfinder.com. W polu Find weather station wpisz nazwę miejscowości która Cię interesuje, kliknij Search i wybierz z listy swój spot. Wybierz Report.

Zakładka Forecast pokazuje prognozę długoterminową. Oznacza to, że mniej więcej widać jak będzie układał się wiatr przez najbliższe dni. Im bliżej do pływania, tym prognoza jest bardziej wiarygodna. Aby zobaczyć dokładniejsze i pewniejsze progno, przejdź do zakładki Super Forecast.

wiatr swinoujscie

Wind direction – strzałki wskazują kierunek wiatr

Wind speed (kts) – przewidywaną prędkość wiatru podana w węzłach

Wind gusts (kts) – przewidywane szkwały

STATYSTYKA WIATRU

Windfinder umożliwia sprawdzenia rocznej statystyki wiatrowej dla większości spotów kitesurfingowych na świecie. Opcja jest szczególnie użyteczna podczas planowania zagranicznych wyjazdów kite. Po wybraniu miejscówki wejdź w zakładkę Wind statistics.

Wind probability >= 4 Beaufort (%) – procent dni, kiedy statystycznie pojawia się wiatr powyżej 4-ki w skali Beauforta (tj. powyżej 11-15 węzłów), czyli takie minimum żeby pływać na twin-tipie,

Avarage wind speed (kts) – średnia siła wiatru

Avarage ait temp. – temperatura powietrza, czyli jaką piankę brać, lub nie brać ze sobą.

statystyka wiatru w Polsce

Uwaga!

Statystyka wiatrowa nie bierze pod uwagę wiatrów termicznych, pasatów które występują w niektórych rejonach świata. Mogą one znacząco podnieść ilość dni wietrznych na kajta. Dlatego zawsze weź pod uwagę wskazówki lokalesów. Możesz je uzyskać pisząc do lokalnych szkół kitesurfingu, rozmawiając z kitesurferami na spocie, czy zadając pytania na forach kite.

WINDGURU (PRO)

Windguru.cz w wersji pro to serwis, z którego korzystam najczęściej. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że windguru się nie sprawdza. 12-godzinne opóźnienie w darmowej wersji znacznie obniża wiarygodność prognozy. Jeżeli poważnie myślisz o regularnym uprawianiu kitesurfingu, warto zainwestować w wersję płatną. Windguru Pro kosztuje obecnie 20 € za rok. Jeżeli chodzi o bezpłatne serwisy, polecam raczej windfindera i ICM.

Jak korzystać z windguru? Po zalogowaniu się na windguru.cz kliknij w zakładkę Spot-menu. Wybierz kolejno Obszar geograficzny, Kraj, Okolica spot Spot i kliknij Dalej. Zjedź w dół strony na siatkę WRF 27km. To krótkoterminowa i najbardziej wiarygodna prognoza na następny dzień.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy Kierunek wiatru odpowiada miejscówce którą wybrałeś. Spójrz na mapę okolicy w zakładce Mapa, lub po prostu znajdź spot w mapach google.

floripa kitesurfing
Mapa laguny we Florianopolis w Brazylii z zaznaczeniem spotu

Drugim najważniejszym parametrem jest Siła wiatru (węzły), która zasadniczo nie powinna być mniejsza niż 12 węzłów. Szkwały są tylko krótkimi kopnięciami wiatru. Parametr pokazuje tylko, czy wiatr będzie stabilny, czy będzie “szarpał”. Nie służy on do prognozowania siły wiatru.

siła wiatru brazylia
Prognoza kitesurfing dla laguny na wyspie Forianopolis w Brazylii

ICM (METEO.PL)

Meteo.pl to polski portal ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Instrukcja, jak odczytać prognozę wiatrową na ICM-ie:

Wejdź na meteo.pl i wybierz MODEL UM, który jest najdokładniejszy i najczęściej aktualizowany. Wybierz miejscowość lub kliknij Wybierz inną miejscowość. Wybierz województwo, pierwszą literę miejscowości i Przejdź dalej. Np. zachodniopomorskie – W – Wolin.

Aby powiększyć, przytrzymaj Ctrl i kliknij w grafikę
prognoza kitesurfing

Wykres ICM pokazuje siłę wiatru mierzoną w metrach na sekundę. Upraszczając 1 m/s to 2 węzły. Dlatego wartość podaną na siatcę wystarczy pomnożyć razy dwa, aby uzyskać prognozę w węzłach. Przykład zaznaczony strzałkami: w czwartek o godz. 11:00 siła wiatru wynosi 8 m/s.

8 m/s x 2 = 16 węzłów

Strzałki pokazują, że wiatr ma wiać z zachodu. Kierunek zachodni na spocie Wolin daje wiatr do brzegu (on-shore) i jest idealny na tą miejscówkę.

WSKAZÓWKI

Prognoza jest tylko estymacją, nie gwarantuje wiatru i określonych warunków. Im krótszy termin prognozy, tym prognoza jest bardziej wiarygodna. Nie sugeruj się za bardzo prognozą długoterminową, zazwyczaj można zaplanować pływanie na następny dzień. Jeżeli spot jest położony daleko, warto jeszcze raz sprawdzić progno przed samym wyjazdem.

Kiedy wybierasz się na zagraniczny wyjazd kitesurfingowy w nieznane Ci miejsce, możesz spotkać się z warukami, których nie widać w prognozach i mapach: prądy, zawirowania wiatru, infrastruktura, brak dostępu do spotu, lokalne zakazy itp. W takim przypadku przed wyjazdem warto poradzić się miejscowych szkół kitesurfingu, lokalesów lub zadać pytanie na forach kite lub grupach kitesurfingowych na facebooku.

Gotowe opisy miejscówek kitesurfingowych w okolicach Szczecina i Świnoujścia, kierunki wiatru i mapki dojazdu znajdziesz na www.kitetrips.pl w zakładce Spoty.

ZOBACZ TEŻ:Bezpieczeństwo w kitesurfingu

Podziel sięShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published.