Spoty

Kompleksowy opis miejscówek kitesurfingowych w okolicach Szczecina, Świnoujścia i Międzyzdrojów
– spoty kite ułożone w kolejności alfabetycznej –
Kliknij na mapę, aby wyznaczyć trasę w mapach google

Spoty Zdjęcie Opis Lokalizacja
Dranske (Rugia, Niemcy) dranske Miejscówka kite oddalona od Szczecina o 280 km. Kiedy u nas jest za słabo, na Rugii czasem wieje mocniej. Dobry spot na wiatry ze wschodu, niewielkie zafalowanie. Miejscówka jest klimatyczna, duży teren z wykoszoną trawą umożliwia wysuszenie latawca. Na wodzie można skorzystać z ustawionego pod odpowiednim kątem raila, przeszkody do wykonywania ewolucji na desce z latawcem.

Obsługiwane kierunki wiatru: NE, ENE, E, ESE, SE, SSE, S

Dziwnów Jedno z najważniejszych miejsc w zachodniopomorskim do uprawiani windsurfingu i kitesurfingu w odmianie wave.

Obsługiwane kierunki wiatru: W, WNW, NW, NNW, N, NNE, NE

Giżyn (Jezioro Miedwie) Popularna miejscówka kitesurfingowa nad Jeziorem Miedwie. Giżyn obsługuje stabilne wiatry z północnego wschodu, którym często towarzyszy słoneczna pogoda. Przy wiatrach z południowego wschodu prognoza jest mniej wiarygodna, zdarza się że masa powietrza zatrzymuje się na pobliskim lądzie co uniemożliwia uprawianie kitesurfingu. Giżyn to duża przestrzeń z płytką wodą i bardzo mała plaża. Poza plażą, linia brzegowo porośnięta jest wysoką trzciną. Miejsce do rozłożenia latawców znajduje się na dużej, trawiastej przestrzeni osłoniętej od wiatru wysokimi trzcinami, dlatego latawce często startowane są z przybrzeżnego wału. W dni wietrzne zaparkowanie samochodu w pobliżu jest wyjątkowo trudne. Woda do pasa na ogromnej przestrzeni i bezpieczeństwo z daleka od innych kitesurferów sprawiają, że Jezioro Miedwie to idealne miejsce na naukę kitesurfingu.

Obsługiwane kierunki wiatru: NNE, NE, ENE, E, ESE, SE

Haffen Stagnieß (w pobliżu Świnoujścia, Niemcy) Jeden z najlepszych spotów kitesurfingowych na wyspie Uznam, tylko 18 km od Świnoujścia. Na wodzie znajdziemy ogromną przestrzeń z płaską wodą, nawet 500 metrów od brzegu. Wiatry z południa są równe, powietrze ma dużą przestrzeń, żeby się rozpędzić. Haffen Stagniess daje duże możliwości do nauki kitesurfingu ze względu na małą popularność spotu, płytką wodę i równy wiatr. Na rozległej przestrzeni można zwykle zobaczyć 2-3 latawce i 1-2 żagle windsurfingowe, co daje poczucie komfortu początkującym kitesurferom. Zejście do wody jest osłonięte od wiatru, start latawca odbywa się po wyjściu poza trzciny. Startowanie kite’a wymaga asysty doświadczonego partnera, lub umiejętności samodzielnego rozwinięcia baru i wystartowania latawca na wodzie. Na campingu Naturcamping Haffen Stagnieß na którym znajduje się spot kitesurfingowy znajdziemy restauracje, prysznice, sanitariaty i parking. Na spocie kursy kitesurfingu prowadzi lokalna szkoła kite ze Świnoujścia.

Obsługiwane kierunki wiatru: S, SSW, SW, WSW, W, WNW

Karsibór (Zalew Szczeciński) Świetna miejscówka z dużą przestrzenią płytkiej i płaskiej wody. Mało uczęszczana ze względu na trudny i czasochłonny dojazd przez pola – około 40 min. od zjazdu z drogi na Świnoujście. Zejście na spot jest niewielkie, latawce można wystartować na polu, lub z wody. Karsibór jest dobrą alternatywą dla Wolina, kiedy wiatr odkręca na kierunki z południa i wschodu.

Obsługiwane kierunki wiatru: SSE, SE, ESE, E, ENE

Loissin (w pobliżu Lubmin, Niemcy) Loissin to spot z wyjątkowo płaską i płytką wodą. O ile w pobliskim Lubmin bywa tłoczno, ze względu na kursy kitesurfingu i wypożyczalnie sprzętu, o tyle wciąż niewiele osób wie o pobliskim Loissin. Do Loissin warto się wybrać także wtedy, kiedy prognoza pokazuje graniczne warunki do uprawiania kitesurfingu w województwie zachodniopomorskim. W Loissin otrzymamy lepszą statystykę wiatrową i silniejszy wiatr przy kierunkach z północnego – zachodu, gdyż spot jest bardziej wysunięty w tym kierunku.

Obsługiwane kierunki wiatru: W, WNW, NW, NNW, N, NNE, NE, ENE

Międzywodzie Miedzywodzie jest jedną z najlepszych miejscówek do kitesurfingu wave w województwie zachodniopomorskim. Najlepsza fala wchodzi przy wiatrach z północnego-zachodu. Spot kite wave mieści się na plaży od ulicy Westerplatte, stamtąd warto odpaść z wiatrem na zachód by znaleźć swoją wymarzoną, jak na polskie warunki, falę. Spot jest przeznaczony dla osób zaawansowanych, w dni kiedy wieje silny wiatr na plaży przebywa raczej niewielka ilość wczasowiczów.

Obsługiwane kierunki wiatru: W, WNW, NW, NNW, N, NNE, NE

Międzyzdroje (Copacabana) Silne zafalowanie i głęboka woda sprawiają, że spot nie nadaje się do nauki kitesurfingu. Spot przeznaczony jest raczej dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych kitesurferów. W upalne dni duża ilość plażowiczów praktycznie uniemożliwia rozłożenie sprzętu. W chłodniejsze dni przed i po sezonie można swobodnie napompować latawiec. Restauracja położona na plaży oferuje napoje, przekąski oraz taras, z którego rodzina i znajomi mogą wygodnie obserwować Cię na wodzie. Kursy kitesurfingu w Międzyzdrojach prowadzone na pobliskich spotach w promieniu 1-20 km, w zależności od warunków wiatrowych.

Obsługiwane kierunki wiatru: NW, NNW, N, NNE, NE

Międzyzdroje (wyjście K) Spot cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kitesurferów ze Szczecina i okolic. Z uwagi na odległe położenie od głównej plaży w Międzyzdrojach nawet w sezonie znajdziemy miejsce na rozłożenie sprzętu i wystartowanie latawca. Samochód parkujemy w lesie, wjazd od ulicy Gryfa Pomorskiego. Niestety, ostatnio pojawiło się wiele tabliczek z informacją o zakazie parkowania. Spoty w Międzyzdrojach są silnie zafalowane i szybko robi się głęboko, co uniemożliwia prowadzenie kursów kitesurfingu na etapie startu na desce kitesurfingowej.

Obsługiwane kierunki wiatru: NW, NNW, N, NNE, NE

Świnoujście (wejście na plażę od ul. Bałtyckiej, tzw. Patelnia) Plaża po zachodniej stronie Świnoujścia dzięki mieliźnie oferuje fragment płytkiej wody, która pozwala na naukę kitesurfingu. Równa fala zachęca miłośników kitesurfingu z deską surf (kite wave). Przy kierunkach ze wschodu spot przy ul. Bałtyckiej to dysponuje najbardziej stabilnym i równym wiatrem w Świnoujściu. W słoneczne dni około godz. 15:00 – 16:00, w wyniku nagrzewania się klifu mogą pojawić się niespodziewanie wiatry termiczne, pomimo braku prognozy wiatrowej. Plaża od ulicy Bałtyckiej jest mniej uczęszczana przez plażowiczów, nawet w szczycie sezonu swobodnie rozłożymy sprzęt kitesurfingowy. Idąc plażą na zachód, w kilka minut przekroczymy granicę dochodząc do niemieckiego Ahlbecku. Spot nazywany przez lokalesów „Patelnią”, jest najbardziej popularną miejscówką w Świnoujściu kitesurfingową w odmianie wave. Równa fala tworzy się szczególnie na wysokości Heringsdorfu. Przy wejściu na plaże od skrzyżowania ulic Bałtyckiej i Żeromskiego znajduje się duży parking i toalety. Na spocie szkoła kitesurfingu prowadzi kursy, sprzedaż sprzęt kite i wypożyczalnię.

Obsługiwane kierunki wiatru: WNW, NW, NNW, N, NNE, ENE

Świnoujście (Wiatrak) Na spocie znajdziemy płytką mieliznę, a przy północno-wschodnich wyjątkowo płaską wodę, idealną do freestylu i nauki. Miejscówka znajduje się bezpośrednio przy wejściu do portu, powstały niedawno falochron gazoportu powoduje silne szkwały (kopnięcia wiatru) co skutkuje nierównym wiatrem przy kierunkach ze wschodnich. Na spocie znajdują się dwie szkoły kitesurfingu, szkoła windsurfingu i wypożyczalnia sprzętu. Przy wejściu na plażę od ulicy Uzdrowiskowej znajduje się duży parking i toalety.

Obsługiwane kierunki wiatru: WNW, NW, NNW, N, NNE, ENE

Ückeritz (w pobliżu Świnoujścia, Niemcy) Miejscówka posiada ok. 500 metrów płytkiej wody, niewielkie zafalowanie i równy wiatr z kierunku południowego. Bywa tłoczno, ale spot jest na tyle duży, że można odpłynąć dalej uczących się kursantów. Aby dojechać na spot należy kierować się w kierunku restauracji Café Knatter. Za niewielką opłatą (1 euro) można skorzystać z ciepłego prysznica. Na miejscu kursy kite prowadzą niemieckie i polskie szkoły kitesurfingu ze Szczecina i Świnoujścia.

Obsługiwane kierunki wiatru: S, SSW, SW, WSW, W

Warszów Popularny spot ze względu na brak konieczności korzystania z przeprawy promowej. Należy zachować szczególną ostrożność pływając w okolicy gazoportu i pobliskich głazów, znane są przypadki bezpowrotnej utraty latawca. Wejście gazoportu wyrównuje fale co ściąga amatorów ujeżdżania fali na desce surfingowej z latawcem (wave riding).

Obsługiwane kierunki wiatru: NW, NNW, N, NNE, ENE

Wierzbno (Jezioro Miedwie) kitesurfing_szczecin_kitetrips.pl_7411 Popularny spot kitesurfingowy położony nad Jeziorem Miedwie ok. 45 min drogi samochodem ze Szczecina. W Wierzbnie mamy do dyspozycji dużą płyciznę, rozciągającą się na ok. 500 m od brzegu. Wiatry z północy są równe, wiatry bezpośrednio z zachodu bardzo szkwaliste ze względu na bliskość drzew na sąsiednim brzegu. Należy zachować szczególną ostrożność. W wodzie jest kilka głazów, które ukryte są bezpośrednio pod taflą wody. Znajdują się one w północnej części akwenu. Warto zapytać miejscowych o ich dokładne położenie. Wierzbno bywa zatłoczone przez kitesurferów. Na wydzielonym miejscu z wykoszoną trawą jest dużo miejsca do rozłożenia kite’ów. Zdarza się, że brakuje miejsca do zaparkowania samochodu. Obok spotu znajdziemy kemping, szkołę kitesurfingu i windsurfingu, na miejscówkę dojeżdżają mobilne szkoły kite ze Szczecina . Mieszkańcy Szczecina dojeżdżają polnymi drogami przez Zieleniewo i Koszewko, lub przez Stargard Szczeciński i Warnice. Trzecią opcją jest dojazd przez Pyrzyce.

Obsługiwane kierunki wiatru: SSW, SW, WSW, W, WNW, NW

Wolin (Zalew Szczeciński) Obok Wierzbna, Wolin jest najpopularniejszą miejscówką wśród szczecińskich amatorów kitesurfingu. Spot posiada wypłycenie na odległość ok. 300 m od brzegu. Wiatr jest równy, pozbawiony większych szkwałów przy kierunku z zachodu. Przy silnym wietrze występuje chop – zafalowanie charakterystyczne dla Zalewu Szczecińskiego. Na wąskim, trawiastym pasie lądu można rozłożyć sprzęt i zaparkować samochód. Trzciny i krzewy zostały wykoszone na szerokości 100 m. W weekendy może być bardzo tłoczno. Szkoły kitesurfingu prowadzą kursy z południowej strony spotu, na lewo od wjazdu. Przy głównym wejściu do wody i po prawej stronie pływają samodzielni kitesurferzy. Miejscówka otoczona jest polem, nie posiada żadnej infrastruktury. Przy kilkudniowej prognozie niektórzy zostają na noc w kamperach. Dojazd na spot z miejscowości Wolin zamieściliśmy na mapce.

Bezpieczeństwo:

  • samochody zaparkowane blisko brzegu, bezpośrednio przy zejściu do wody
  • tłoczno
  • brak drzew, zabudowań i in.

Obsługiwane kierunki wiatru: SW, WSW, W, WNW

Trzebież (Zalew Szczeciński) W Trzebieży spotkamy się z równym wiatrem i dużym zafalowaniem (czop). Zejście do wody znajduje się przy głównej plaży lub miedzy trzcinami. Plaża miejska posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę: gastronomię i bazę noclegową, sanitariaty, parking strzeżony, plac zabaw dla dzieci, mini-promenadę, siłownię na świeżym powietrzu, korty tenisowe, boisko do piłki nożnej i piłki plażowej oraz wieżę widokową. Większa część plaży głównej otoczona jest pomostem.

Obsługiwane kierunki wiatru: NNE, NE, ENE, E, ESE, SE

Suhrendorf (Rugia, Niemcy) To raj dla miłośników kitesurfingu w wydaniu freestyle i freeride. Ogromne przestrzenie z płytką i płaską wodą i równy wiatr. Miejscówka jest popularna wśród kitesurferów z Polski, Niemiec i Czech. Na wodzie można zobaczyć ponad sto latawców, istnieje możliwość odpłynięcia dalej i odnalezienia swojego własnego miejsca. Akwen jest podzielony na część dla kitesurfingu, windsurfingu i jachtów, Niemcy dbają o bezpieczeństwo. Spot znajduje się na płatnym i dobrze wyposażonym campingu. Na trawie przed zejściem do wody można wysuszyć latawiec, ostatnio miejsca jest już bardzo mało. Na spocie znajduje się szkoła kitesurfingu i windsurfingu, sklep i wypożyczalnia sprzętu. Wiele szczecińskich szkół kite organizuje wyjazdy na Rugię, kiedy w Polsce prognoza nie jest wystarczająco silna na dobre pływanie.

Obsługiwane kierunki wiatru: SW, WSW, W, WNW, NW, NNW, N

Wiek (Rugia, Niemcy) Wiek to płytka, płaska woda i silne, równe wiatry z zachodu. Spot bywa mocno zatłoczony, również zaparkowanie samochodu może być trudne. Należy zachować ostrożność w odległości do 100 metrów od brzegu, gdzie woda potrafi sięgać tylko do kostek.

Obsługiwane kierunki wiatru: SW, WSW, W, WNW, NW

Wrzosowo (Zalew Kamieński, wjazd od straży pożarnej) kitesurfing_szczecin Wrzosowo charakteryzuje się dość nierównym, szkwalistym wiatrem i niewielkim zafalowaniem. Na odległość ok 350 m od brzegu jest płytko. Duża łąka pozwala na swobodne rozłożenie sprzętu. Ostatnio wycięto niebezpieczne, uschnięte drzewa na środku wejścia do wody, na którym zawisło już wiele kajtów. Spot jest wciąż jeszcze mało uczęszczany, po wyhalsowaniu się poza linię trzcin każdy znajdzie swoją, dużą przestrzeń do pływania.

Obsługiwane kierunki wiatru: W, WNW, NW, NNW, N

Dziwnówek (Zalew Kamieński, wjazd w Dziwnówku) Na spocie znajdziemy płaską, płytką wodę sięgająca do pasa przez około 400 m wgłąb Zalewu. Na prawo od wejścia na akwen odbywają się zwykle kursy kitesurfingu. Odpływając w kierunku południowym znajdziemy dużo wolnej przestrzeni. Spot nie jest zatłoczony. Zejście do wody jest niewielkie, znajduje się między wysokimi trzcinami i pomostem. Aby dostać się na wodę, trzeba przejść z latawcem obok wąskiego pogłębionego toru wodnego. Warto zapytać w lokalnej szkole kite, jaką drogę wybrać aby wyjść poza linię trzcin. Wykoszona trawa daje dużą przestrzeń na rozłożenie latawców. Wysokie trzciny osłaniają miejscówkę od wiatru, należy zachować szczególną ostrożność podczas startowania latawca.

Obsługiwane kierunki wiatru: SSW, SW, WSW