Miedwie

Kitesurfing Miedwie

Trudno o lepsze miejsce dla kitesurferów jak Jezioro Miedwie. Miedwie położone jest w południowo-zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego. Jedno z największych jezior w województwie zachodniopomorskim od wielu lat przyciąga do siebie zapaleńców sportów wodnych. Prawie czterdziestokilometrowa linia brzegowa jest wymarzona na wszelkiego rodzaju kite kursy. W najbliższym otoczeniu jeziora Miedwie znajduje się wiele miejscowości, w których działają szkoły kitesurfingowe. Przyszli sportowcy mogą zapisać się na kite kurs np. w Wierzbnie, Giżynie, Zieleniewie czy Morzyczynie.

Kitesurfing to wyjątkowy sport, który dostarcza każdej osobie go uprawiającej niemałej rozrywki. Wielu przyszłych adeptów sportów wodnych zastanawia się jak wybrać odpowiednią szkołę czy kurs, po którym będą mogli samodzielnie oddawać się rozrywkom nad akwenami wodnymi w Polsce. Chociaż kitesurfing to stosunkowo młody sport, większość kite instruktorów już dawno posiada kilkanaście lat doświadczenia. Zaawansowana technika sprawiła, że na rynku znajduje się również nowoczesny, w pełni zabezpieczony sprzęt. Te dwa czynniki razem wzięte sprawiają, że nauka kitesurfingu staje się prosta i przyjemna. Wszystkie szkolenia odbywają się zgodnie ze specjalnym systemem wypracowanym przez międzynarodowe organizacje.

Ci, którzy szukają dobrej szkoły kitesurfingowej na pewno zdają sobie sprawę, że zanim osiągną poziom mistrzowski, niezbędny do kitesurfingu wyczynowego, czeka ich sporo nauki. Wiele osób zastanawia się czy połączenie latania oraz sportów wodnych to coś, z czym sobie poradzą. Nieoficjalnie mówi się, że kitesufing kitesurfing jest sportem dla każdego. Trenować mogą zarówno mali jak duzi, mężczyźni i kobiety, osoby, które skończyły pięćdziesiąt lat etc. Jeżeli w głowie przyszłego adepta zrodzi się pomysł, iż chce rozpocząć kurs kite, winien on jak najszybciej zapisać się do dobrej szkoły. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wiem – ani dolnej, ani górnej granicy. Wiadome jest, że częstszym widokiem nad polskimi jeziorami oraz morzem jest grupa młodych kitesurferowców, aczkolwiek ci, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia również się zdarzają. Najważniejszym, a zarazem jedynym warunkiem jest to, że kursant, a w efekcie przyszły sportowiec nie może być lżejszy niż trzydzieści pięć kilogramów. Dlaczego tak ważna jest masa? Poniżej pewnego progu, niezależnie od prędkości wiatru, latawiec będzie wyciągał taką osobę z wody, sprawiając, iż nie będzie ona mogła się uczyć i ćwiczyć.

Kitesurfing mogą zacząć trenować osoby, które nie cechują się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną. Jeżeli tylko są one w stanie utrzymać kite w rękach oraz stać na desce mogą bez problemu rozpocząć kurs. Oczywiście sama kondycja jest równie ważna. W tym aspekcie niezbędne są umiejętności wykonywania przysiadów, skłonów oraz biegania. Przyszły kitesurfer nie musi odznaczać się szczególną siłą, zwłaszcza w rękach. Latawiec przypięty jest do osoby za pomocą specjalnej uprzęży. Drążek, jaki trzyma w ręku służy wyłącznie sterowaniu, nie zaś utrzymywaniu całego sprzętu. Podobnie jak kierowca samolotu nie musi trzymać w swoich rękach maszyny tylko specjalny drążek, tak i kitesurferowiec ma za zadanie utrzymywać wyłącznie przyrząd do sterowania – nic więcej. Można śmiało stwierdzić, że kite jest sportem technicznym, nie zaś jak większość myśli siłowym.

Na Jeziorze Miedwie panują dobre warunki pogodowe do pływania na kite, szczególnie przy silniejszych frontach atmosferycznych. Kitesurfing Miedwie tworzą przede wszystkim spoty Wierzbno i Giżyn, na których najczęściej odbywają się szkolenia kite na tym jeziorze. W szczecgólności Giżyn jest bardzo bezpiecznym miejscem do nauki kitesurfingu.

Jak się nauczyć i gdzie kupić sprzęt kitesurfingowy

Jeżeli kitesurfing nie jest trudny, można trenować go praktycznie na każdym odpowiednio dużym akwenie wodnym (z wiatrem), a także sprzęt kite jest powszechnie dostępny w odpowiednich sklepach kite, to dlaczego nie można zgłębiać jego tajników samemu? Ci, którzy usilnie szukają odpowiedzi, po co im szkoła czy kurs muszą wiedzieć, że nauka na własną rękę może skończyć się wypadkiem. Chociaż nauki instruktora nigdy w stu procentach nie eliminują zagrożenia, jakie może powstać na wodzie, na pewno pomagają w ich szybkim pozbyciu.

Szkoła kitesurfingu zapewni wszystkim jej uczniom maksymalne bezpieczeństwo. Mowa tu o bezpieczeństwie zarówno w czasie odbywania kursu jak i już na akwenie wodnym. Każdy etap nauki odbywa się pod czujnym okiem instruktora. W razie jakiegokolwiek bezpieczeństwa będzie on wiedział jak sobie z nim poradzić i co zrobić by uczeń jak najmniej ucierpiał. Mimo, że ceny kursów są naprawdę różne, warto zauważyć, że skorzystanie z usług profesjonalisty pozwoli nam zaoszczędzić niemałe pieniądze. W świecie kitesurfingu przyjęło się tak, że wszystkie szkolenia odbywają się na nowym sprzęcie – maksymalnie ubiegłorocznym. W większości przypadków nie należy on do najtańszych. Jeżeli w czasie nauki kursantowi zdarzy się uszkodzić latawiec czy deskę, szkoła nie policzy sobie dodatkowych kosztów. Zupełnie inaczej jest, jeżeli kursant otrzyma pożyczy sprzęt od znajomego bądź samodzielnie zakupi go w sklepie. Jeden błąd może spowodować, że całość nie będzie nadawała się do użytku bądź naprawa poszczególnych części będzie nieopłacalna.

Dlaczego warto skorzystać z kursu kite?

Szkoły kitesurfingowe pozwalają zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Zadaniem instruktora kite jest wychwycenie każdego, nawet najmniejszego błędu kursanta i dopilnowanie by nie popełniał go w przyszłości. Ucząc się samodzielnie, młoda osoba może wyuczyć się technik, których wyzbycie się w przyszłości będzie bardzo ciężkie. Dobry szkoleniowiec wytłumaczy sowim adeptom, co zrobić, by przy każdym treningu odnotowywać chociażby minimalny postęp. Dodatkowo na kursie istnieje możliwość poznania różnego rodzaju sprzętu, w szczególności latawców. Do wyboru jest dużo różnych opcji, począwszy od latawców szybkich, poprzez wolne, BOW, a skończywszy na hybrydowych oraz C-shape. Większość szkół umożliwi swoim uczniom przepłynięcie się na kilku typach kajtów. Profesjonalny Kitesurfing Sklep zazwyczaj daje możliwość testowego pływania na wybranym modelu. Można sprawdzić w ten sposób sprzęt kite taki jak: deska kitesurfingowa czy latawiec kite. Te kilka godzin próbowania różnego sprzętu pozwoli w przyszłości wybrać odpowiedni, w pełni dopasowany do polskich bądź zagranicznych warunków zestaw.

W szkole kitesurfingu każdy kursant poznaje innych podobnych sobie, którzy też pragną się czegoś nauczyć. W wielu przypadkach osoby te spotkają się jeszcze nieraz na akwenach wodnych, których w gruncie rzeczy wcale nie ma tak wiele w Polsce, a Miedwie kitesurfing dysponuje jednymi z najlepszych. Na Miedwiu kursy kitesurfingu prowadzi szczecińska szkoła kitesurfingu Kitetrips.pl. Na YouTube możesz zobaczyć filmik z kursów kitesurfingu prowadzonych na Miedwiu, kliknij tutaj, żeby obejrzeć video: Kitesurfing Szczecin. Szkoła kite organizuje szkolenia na Giżynie i w Wierzbnie.