Międzyzdroje

Rosnąca popularność kitesurfingu w Międzyzdrojach

Każdy początkujący kitesurfer zastanawia się, czy sport ten jest właśnie dla niego. Mówi się, że kitesurfing to jeden z bardziej widowiskowych sportów wodnych. Nic dziwnego, że z roku na rok liczba fanów tej dyscypliny w Polsce gwałtownie rośnie. Widać to szczególnie w kitesurfingu w Międzyzdrojach. Połączenie deski surfingowej i latawca sprawia, że niemal każdy może wykonywać wodno-powietrzne akrobacje praktycznie bez żadnych umiejętności. Kitesurfing zyskał tak wielką popularność w naszym kraju przede wszystkim ze względu na warunki, jakie panują nad morzem. Płytka woda zestawiona z odpowiednim wiatrem sprawia, że to właśnie do Polski zjeżdżają się kitesurferzy z całego świata.

Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją pogodę z kitesurfingiem muszą wiedzieć, że absolutną podstawą jest kurs. Oczywiście istnieje możliwość nauki samodzielnej bądź z pomocą bardziej doświadczonego kolegi. W znacznej mniejszości takich przypadków młody sportowiec jest w stanie osiągnąć jakiś poziom i cieszyć się tym, co oferuje mu ten sport. W większości jednak, wyłącznie dobry instruktor nauczy poczatkującego sportowca odpowiedniej techniki, zasad bezpieczeństwa, a także podstawowej wiedzy na temat sprzętu. W Polsce działa wiele szkół kitesurfingowych, tym również w Międzyzdrojach. Większość z nich ma podobny program i ofertę kursową, która różni się przeważnie ceną. Niestety przyszły kursant nie może sprawdzić, kto będzie jego „mistrzem” i musi polegać na opinii innych. Dlatego właśnie przed zapisaniem na wybrane przez siebie szkolenie, warto by zapoznał się z tym, co piszą o danej szkole w internecie. Warto również wybrać taką jednostkę, z którą miał do czynienia ktoś im znajomy.

Z roku na rok kitesurfing jest coraz bardziej popularny. Na samym Półwyspie Helskim działa już kilkadziesiąt szkół, oferujących chętnym naukę w stosunkowo niskiej cenie, lecz nie zawsze zapewniającym wysoką jakosc kursu. Nowe możliwosci dają Międzyzdroje, gdzie lokalna szkoła kitesurfingu Kitetrips gwarantuje naukę kitesurfingu na najwyższym poziomie. Każdego roku pojawia się również coraz więcej adeptów, którzy pragną zdobywać nowe umiejętności związane z akrobacjami wodno-powietrznymi. W samej Polsce jest to kilka tysięcy osób. Ciężko określić jedno ścisłe miejsce, które wybrali sobie przyszli kursanci na odbycie szkolenia. Niewątpliwie jest kilka miejsc, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem: Świnoujście, Szczecin, Międzyzdroje, Zatoka Płucka etc. Dziewięćdziesiąt procent szkół, znajdujących się w tych miejscach czynna jest już przed sezonem – od kwietnia do końca września. Niektóre, takie jak prowadząca kursy kitesurfingu w szkoła Kitesurfing Międzyzdroje pracuje ze szkoleniami tylko od czerwca do końca sierpnia każdego roku.

Zalety pływania na kite

Co wyjątkowego kryje w sobie kitesurfing, że zarówno młodzi jak i starzy, kobiety, mężczyźni oraz dzieci decydują się przejść kurs i samodzielnie zdobywać kolejne wody? Sport ten kojarzy się bezpośrednio z wolnością. Kitesurfing to nie tylko wodno-powietrzne akrobacje. Sportowiec jest w stanie pędzić na desce z prędkością pięćdziesięciu węzłów (ponad dziewięćdziesiąt kilometrów na godzinę). Niektórzy obawiają się rozpocząć kurs. Spora gruba osób martwi się, że ich sprawność fizyczna nie pozwoli na kontynuowanie szkolenia, a tym samym cieszenia się tym, co daje nam kitesurfing. Kilka do kilkunastu godzin kursu pod okiem fachowca wystarczy, by niemal każdy mógł samodzielnie zdobywać kolejne akweny wodne. Oczywiście są pewne warunki: po pierwsze trzeba posiadać sprawne ręce, tak by utrzymać drążek, po drugie należy mieć sprawne nogi, tak by stać na desce, a po trzecie niezbędna jest określona waga – powyżej trzydziestu pięciu kilogramów. Ci, którzy ważą mniej muszą liczyć się z tym, że najlżejszy poduch wiatru będzie wypychał ich z wody, przez co nauka będzie praktycznie niemożliwa. Można śmiało stwierdzić, że minimalna sprawność fizyczna pomoże kursantowi opanować odpowiednią koordynację ruchów. Lekarze zalecają również, by kitesurfing ograniczyły osoby, które mają ograniczoną ruchomość stawów biodrowych. Latawiec potrafi rozwinąć dużą prędkość – zapanowanie nad nim i utrzymanie się w pionie może nie być takie proste, jak się wydaje.

Kitesurfing wpływa bardzo korzystnie na organizm sportowca, niezależnie od jego wieku czy płci. Regularny trening znacząco wzmacnia mięśnie brzucha oraz tułowia. W większości przypadków widać również rozwinięcie mięśnia czworogłowego nóg. Mimo, że sport ten wpływa na sylwetkę tego, kto go uprawia, nie wymaga on od nas żadnej siły. W kitesurfingu nie wykorzystuje się wzmożonej pracy rąk czy barków, a wręcz przeciwnie – kontrola nad sprzętem możliwa jest dzięki pracy tułowia i nóg.

Kurs kitesurfingu i bezpieczeństwo

W większości szkół kitesurfingowych młodzi adepci nauczą się jak przeciwdziałać kontuzjom i zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób znajdujących się w akwenie. Nawet mimo najlepiej wpojonych zasad czasami zdarzają się kontuzje. Najwięcej wypadków z udziałem kitesurferów zdarza w okolicach brzegu oraz na płytkiej wodzie. Dlatego też kursanci zaczynają swoją naukę na płytkich wodach. Rolą trenera jest nauczyć ich jak radzić sobie w takich sytuacjach i co zrobić, by zdarzenie w jak najmniejszym stopniu odbiło się na zdrowiu sportowca. Spora grupa kitesurferów żali się na stłuczenia oraz zwichnięcia. Profesjonaliści, a więc Ci, którzy wykonują powietrzne akrobacje często mają problemy ze stawem ramiennym. Sportowcy, którzy używają natomiast footstrapów – specjalnych taśm przytrzymujących stopy na desce – borykają się z kontuzjami w obrębie stawu skokowego.

Nie da się ukryć, że nauka kitesurfingu wymaga od wszystkich pewnego wysiłku. Przyszli zawodowcy zanim zapiszą się na kurs bądź już w czasie jego wykonywania mogą pokusić się o wykonywanie określonych ćwiczeń, które ułatwią im w przyszłości „latanie”. Ćwiczenia na priopriocepcję pozwalają poprawić zmysł orientacji kursanta. Nie należy zapominać również o podstawowych ćwiczeniach jak stanie na jednej nodze, stanie na palcach z dodatkowo zamkniętymi oczami, robienie półprzysiadów na jednej nodze. Warto również usprawnić te partie ciała, które narażone są na kontuzje, w szczególności mięśnie tułowia oraz nóg. Każdy przyszły kitesurferowiec powinien ułożyć sobie krótki plan mini ćwiczeń, który pozwoli im zyskać odpowiednią formę przed rozpoczęciem szkolenia. Wśród nich powinny się znaleźć przysiady, krzesełka, brzuszki, plank etc.