Szczecin

Szkoły kitesurfingu w Szczecinie i w Polsce

W Szczecinie znajdziemy wiele szkół kitesurfingowych. Zatoka Szczecińska jest jednym z bardziej uczęszczanych zakątków przez kitesurferów. Wielu przyszłych sportowców zastanawia się jak wybrać placówkę, która nie tylko nauczy ich podstawowych technik, ale również zadba o ich bezpieczeństwo, pomoże dobrać odpowiedni sprzęt i wskaże miejsca gdzie mogą trenować. Każda szkoła, która prowadzi kursy dla amatorów kitesurfingu posiada własną stronę internetową. Przy wyborze odpowiedniej placówki przyszli kursanci winni kierować się kilkoma ważnymi aspektami, a nie wyłącznie estetyczną szatą graficzną. Niemal w każdej witrynie znajduje się oferta. Przed zapisaniem się na dany kite kurs należy zwrócić uwagę na doświadczenie kadry. Wiadomo, że instruktorzy z większym doświadczeniem nie tylko lepiej pomogą przygotować się kursantom, ale również szybciej wychwycą błędy, jakie popełniają. Oprócz lat stażu liczy się przygotowanie merytoryczne do nauczania. Większość nauczycieli i szkoleniowców kitesurfingu to studenci bądź absolwenci AWF. Następną ważną rzeczą jest sprzęt oferowany przez szkołę do nauki. Dobra placówka powinna dać możliwość swoim kursantom przetestowania kilku rodzajów desek i kajtów. Jeżeli nie ma informacji o tym, jakich zestawów używa się w czasie szkolenia, warto zadzwonić do szkoły i spytać się o to osobiście. Dobrze, jeżeli sprzęt jest z aktualnego sezonu. Każdy, kto pragnie wziąć udział w kursie kitesurfingu musi zwrócić szczególną uwagę na cenę kursu. Teoretycznie jest ona podobna niemal w każdej szkole w Polsce. Przyszli młodzi adepci muszą pamiętać, że nie powinno porównywać się ilości godzin kursu. W tym jednym przypadku należy patrzeć na minimalny poziom, do którego szkoła jest gotowa zaprowadzić kursanta za określona kwotę pieniędzy. Absolutną podstawą dla każdego przyszłego kursanta jest ukończenie etapu: Pierwsze samodzielne starty z wody. Jeżeli przyszły kitesurfer wybrał już szkołę, która go interesuje, musi zapoznać się z tzn. ukrytymi kosztami. W dziewięćdziesięciu procentach osprzęt, z jakiego korzystamy znajduje się w cenie kursu (pianka, trapez, kask, kamizelka, kite, deska). W dziesięciu jednak szkoła może doliczyć kursantowi przy rozliczeniu dodatkowe koszty.

Czy szkoły kitesurfingowe znajdują się tylko nad morzem? Nie da się ukryć, że najwięcej tego typu placówek znajduje się na półwyspie Helskim. Wiele szkół znajduje się również w samym Szczecinie. Można śmiało stwierdzić, że niemal na każdym nadmorskim kempingu możemy odbyć kurs kitesurfingowy. Szkolenia prowadzone są również na mazurach.

Wiele osób zastanawia się, czy warunki nauki oferowane przez poszczególne szkoły, wynikające z ich położenia znacznie się od siebie różnią. W gruncie rzeczy nie ma różnicy, czy przyszły rider szkołę kitesurfingu w Szczecinie czy Świnoujściu. Warunki do nauki odbywają się w podobnych akwenach, różniących się od siebie powierzchnią bądź głębokością. Warto wybrać sprawdzoną placówkę, w przypadku, której w Internecie znajdują się pozytywne opinie. Każdy uczeń musi pomyśleć również o dojeździe. Nie jest sztuką męczyć się pociągiem z trzema przesiadkami, jeżeli znacznie bliżej mam dobrą, sprawdzoną i polecaną szkołę.
Szkoły kitesurfingowe czynne są zazwyczaj wtedy, gdy pogoda sprzyja pływaniu i lataniu. Większość placówek w Polsce otwierana jest już pierwszego maja, a zamykana dopiero pod koniec września. Na rynku znajdują się również podmioty czynne wyłącznie w sezonie wakacyjnym – od piętnastego czerwca do pierwszego września. Informacje o godzinach „urzędowania” poszczególnych placówek znajdują się na ich stronach internetowych.

Kiedy rozpocząć kurs kitesurfingu

Każdy kursant po zapoznaniu się z przedziałem czasowym, w jakim otwarta jest dana szkoła, może wybrać sobie interesujący go czas do nauki. Większość decyduje się na okres wakacyjny, chociaż w tym wypadku trzeba się liczyć z dużą ilością ludzi. Nie należy zapominać, iż kitesurferowcy dzielą akwen nie tylko z innymi sportowcami, ale również z turystami i plażowiczami, którzy wybierają się nad wodę w czasie upalnych dni. Dobrym miejscem na rozpoczęcie przygody z kite jest Szczecin, co widać na filmiku zamieszczonym na Youtube o kursach kitesurfingu: Szczecin Kitesurfing Dla młodego sportowca najważniejsza winna być siła wiatru oraz ilość dni wietrznych. W Polsce przyjęło się, że takie aspekty jak komfort na wodzie, siła wiatru, ilość dni wietrznych oraz temperatura wody są najkorzystniejsze między pierwszym czerwca, a piętnastym lipca oraz piętnastym sierpnia, a piętnastym września. Między piętnastym lipca, a piętnastym sierpnia spada ilość dni wietrznych, a tym samym rośnie liczna osób w akwenach wodnych. Ci, którzy martwią się, że po zakończeniu sezonu w Polsce nie będą mieli gdzie trenować, mogą zapoznać się z ofertą szkół kitesurfingowych dotyczących wyjazdu za granicę. Wiele placówek prowadzi wycieczki dla zawodowców, albo tych, którzy znają już podstawy w wietrznych, a zarazem ciepłych zakątkach Europy oraz świata. Młodzi kitesurferowcy, którzy pragną doszkolić swoje umiejętności mogą wziąć udział na takim wyjeździe w specjalnym kursie, podobnym do tego, w jakim brali udział w Polsce. Zanim kursant zdecyduje się zapisać do danej szkoły na zagraniczną wycieczkę musi dokładnie zapoznać się z docelowym miejscem podróży. Niektóre akweny nie sprawdzą się w przypadku amatorów, a Ci, którzy chcieli się czegoś nauczyć będą wyłącznie siedzieć na plaży.

Cena kursu kitesurfingu

Najważniejszą kwestią dotyczącą kursów kitesurfingowych jest ich cena. Trzeba przyznać, że jej przedział jest naprawdę duży – zależny od etapu, na jakim uczeń się znajduje i do jakiego może dojść. Na stronach internetowych szkół kitesurfingowych znajdziemy cenniki, w których ceny wahają się od 100 do 1500 złotych. Najtańszy kurs – kurs demonstracyjny obejmuje swoim zakresem pilotowanie kite’a komorowego oraz tzn. teorie okna wiatrowego. Szkolenie te pozwala nauczyć się młodym adeptom podstaw dotyczących sterowania kajtem. Kurs ten jest absolutną podstawą. Jego cena waga się od stu do dwustu pięćdziesięciu złotych. Niewątpliwie sam ten etap nie wystarczy, by nauczyć się wszystkiego, co najważniejsze. Kolejnym krokiem jest kurs podstawowy. Uczniowie zapoznają się tutaj przede wszystkim z teorią. Z praktyki przerobiony zostanie pilotaż latawca komorowego i tubowego. Większości szkół dodają na tym etapie pierwsze próby startów. Kurs podstawowy to zdecydowanie za mało, by nauczyć się ślizgania na wodzie. Mimo, że jest tu niewiele praktyki, jest on niezwykle ważny. Na nim przyszli kitesurferzy dowiedzą się wszystkiego o systemie zabezpieczeń, zasadach samoasekuracji oraz zasadach szeroko pojętego bezpieczeństwa. Kurs podstawowy ma za zadanie nauczyć innych jak nie zrobić krzywdy sobie i innymi, a także nie uszkodzić sprzętu. Jego cena waha się od pięciuset do siedemset pięćdziesięciu złotych. Niewątpliwie najwięcej uczniowie nauczą się na pełnym kursie. Etap ten obejmuje wszystkie nauki z poprzednich kursów, a także ślizganie na desce. Można śmiało stwierdzić, że każdy, kto przejdzie pełen kurs będzie kitesurferem z krwi i kości. Po przejściu tego etapu każdy kursant porzuca tytuł adepta, może zakupić swój własny sprzęt i cieszyć się wiatrem na polskich akwenach. Jego koszt oscyluje w granicach tysiąca złotych. Kurs demonstracyjny trwa zazwyczaj do trzech godzin, podstawowy około siedmiu zaś pełen od dziesięciu do szesnastu godzin.

Sprzęt kitesurfingowy

Równie ważna jak cena kursu jest cena sprzętu. Każdy kitesurferowiec musi zgromadzić następujący ekwipunek podstawowy: pianka, trapez, latawiec + bar (drążek sterowniczy) oraz deska kite. Sprzęt kitesurfingowy dobiera się przede wszystkim do wagi osoby go użytkującej. Wysokiej klasy zestaw z górnej półki będzie kosztował około dziewięciu tysięcy złotych. Średniej klasy sprzęt, w większości używany znajdziemy już za cztery i pół tysiąca. Najmniej wyniesie nas używany, średniej klasy, aczkolwiek w dobrym stanie technicznym – do trzech tysięcy złotych. W wyborze przyda się dobry doradca, dlatego warto wybrać dobre miejsce do zakupu sprzętu kite. W województwie zachodniopomorskim znajdziemy profesjonalny sklep kitesurfingowy.

Każdy kursant musi wypływać określoną ilość godzin. Dużym problemem są warunki pogodowe, które bardzo ciężko przewidzieć. Jeżeli po przybyciu na wyznaczone miejsce nie będzie wiatru, uczeń musi liczyć się z tym, że spędzi w tym miejscu dzień bądź dwa dłużej. By zaoszczędzić pieniądze na noclegi i dojazd należy skontaktować się ze szkołą, która udziela kursu i dowiedzieć się o prognozie pogody na najbliższe dni.