Świnoujście

Kto może rozpocząć kurs kitesurfingu?

Każdy, kto chce spróbować swoich sił w kitesurfingu musi pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Zawsze warto mieć na uwadze, że kitesurfing jest sportem dla każdego – mogą trenować go zarówno młodzi jak i starzy, kobiety i dzieci. Najważniejsze jest przygotowanie. Ci, którzy pragną jak najszybciej rozpocząć naukę muszą wiedzieć, że kluczem do sukcesu jest kurs przeprowadzony przez instruktora. Chociaż sport, o którym mowa jest stosunkowo młody, szkoleniowcy kite w Polsce mają już po kilkanaście lat doświadczenia. Warto wybrać sprawdzoną szkołę, która zadba nie tylko o technikę, ale również o bezpieczeństwo uczestników kursu. Jako, że technika ciągle idzie do przodu, a tym samym rozwija się również gałąź związana z kitesurfingiem nikt z przyszłych uczniów nie musi obawiać się o swoje zdrowie bądź życie. W ciągu ostatnich lat powstały zaawansowane konstrukcje kajtow, nowe deski, a także systemy, których celem jest znacząco zwiększyć bezpieczeństwo kursantów. System szkolenia, jaki czeka przyszłych kitesurferów opracowany został przez międzynarodowe organizacje. Warto mieć na uwadze, że sport ten jest powszechnie znany i lubiany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wszyscy czytelnicy powinni pamiętać, że artykuł ten mówi o kitesurfingu, jako sporcie dla każdego, a nie kitesurfingu wyczynowym. W kwestii tego drugiego wymagane jest niemałe doświadczenie, kilka lat treningu pod okiem zawodowca i wysokiej klasy, niezawodny sprzęt.

Kitesurfing Świnoujście

Większość ludzi zastanawia się: „czy nie jestem zbyt zielony, by zacząć skakać?” Chyba każdym przyszłym kitesurferem targają wątpliwości, czy jest on gotowy, by zapisać się szkolenie. Duża gruba osób przewleka w czasie moment rozpoczęcia kursu. Prawda jest taka, że każdy, kto czuje się na siłach i chce trenować, powinien jak najszybciej udać się do wybranej przez siebie szkoły, dowiedzieć się, w co musi zaopatrzyć się na samym początku i rozpocząć treningi. Ci, którzy marzyli, by dojeżdżać na weekendową naukę autobusem bądź autem muszą wiedzieć, że kursy odbywają się w ściśle określonych miejscach. Wszak wiadomo, że młody adept nie nauczy się pływać i latać w rzece – w tym celu niezbędna jest zatoka, jezioro bądź morze. Dobrym miejscem na rozpoczęcie szkolenia wydaje się Świnoujście.

W przypadku kitesurfingu nie ma ograniczeń wiekowych. Nie istnieje ani dolna ani górna granica, której przyszły kitesurfer musi przestrzegać. Międzynarodowe standardy mówią jednak o wadze sportowca. Nie może być ona mniejsza aniżeli trzydzieści pięć kilogramów. Dlaczego poniżej tej wagi nie powinno się uprawiać kitesurfingu? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Każdy latawiec używany w przypadku tego sportu posiada określoną wagę oraz właściwości. Nawet najmniejsze modele przy założeniu lekkiego wiatru będą wyciągały daną osobę z wody, a co za tym idzie ćwiczenia nie będą przebiegały prawidłowo. Wielu przyszłych kursantów zastanawia się również, czy nie są za starzy, by rozpocząć naukę. Większość widziała młodych ciałem i duchem „zapaleńców” buszujących po najbardziej wietrznych rejonach Świnoujścia. Tutaj również należy zaznaczyć, że do szkoły kitesurfingu zgłaszają się osoby w różnym wieku – czasami są to nastolatkowie, a czasami ludzie, którzy już dawno przekroczyli magiczną granicę czterdziestu lat.

Kitesurfing jest na swój sposób wyjątkowym sportem, bowiem nie wymaga żadnej ponadprzeciętnej sprawności ruchowej. Oczywiście ważne jest, by każdy, kto marzy o rozpoczęciu nauki miał zdrowe ręce i nogi. Najogólniej rzecz biorąc, wszyscy ci, którzy potrafią zrobić kilka przysiadów, a także przebiec się wokół boiska bez nadmiernej zadyszki, mogą zgłosić się na kurs i cieszyć się przygodą w powietrzu. Warto zauważyć, że kitesurfing nie jest sportem siłowym, a technicznym. Kursanci, a w szczególności kursantki martwią się, że nie będą mogły utrzymać w ręce drążka. Każdy, kto myśli o rezygnacji z kursu z tego właśnie powodu musi wiedzieć, że drążek służy wyłącznie do kierowania. Kitesurfer przypięty jest do latawca za pomocą specjalnej uprzęży. Element, który trzyma w ręku – drążek pomaga mu robić określone sztuczki, a także skręcać. Jeżeli któryś z naszych czytelników nie jest do końca przekonany, co do prawdziwości tych słów, niechaj zastanowi się nad takim aspektem: pilot samolotu nie trzyma w ręku kilkudziesięciu ton, tylko kieruje maszyną za pomocą specjalnego drążka.

Czy warto skorzystać z profesjonalnej szkoły kitesurfingu?

Jeżeli kitesurfing to tak łatwy i bezpieczny sport, to, dlaczego nie można uczyć się go samemu? Ci, którzy zadają te pytanie najczęściej dziwią się, że nie widać w ich przypadku żadnej progresji. Kitesurfing to sport tak samo jak boks, karate czy pływanie. W każdym sporcie ważne są wyniki, stopniowe poprawianie umiejętności i szeroko pojęta progresja. Nie sztuką jest zatrzymać się w miejscu i nieustannie robić to samo. Po pewnym czasie traci się ochotę na dalsze trenowanie. Szkoła kitesurfingu nauczy kursantów nie tylko jak uprawiać ten sport, ale również, co zrobić w kryzysowych sytuacjach, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób znajdujących się nad wodą, jak dobrać odpowiedni sprzęt, który zestaw najlepiej sprawdzi się w przypadku posiadanych umiejętności etc. Można śmiało stwierdzić, że kurs kitesurfingu czy szkoła kitesurfingu nie są w żadnym wypadku koniecznością. Jeżeli jednak młody sportowiec wybierze naukę na własną rękę zamiast posłuchać się rad profesjonalisty, może narobić sobie więcej złego, aniżeli dobrego, a w efekcie raz na zawsze pożegnać się z uprawianiem kitesurfingu.

Dlaczego warto postawić na profesjonalną szkołę kitesurfingu, prowadzoną przez zawodowych sportowców? Najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Na kite kursie uczniowie szkolą się na wypożyczonym sprzęcie. Dobra szkoła zapewni swoim kursantom wyłącznie najnowocześniejsze systemy, przygotowane na każde możliwe ryzyko. Postępy są szczegółowo odnotowywane przez instruktora. W czasie nauki niekiedy podopiecznym towarzyszą również ratownicy, których zadaniem jest fachowa asekuracja całego przedsięwzięcia.

Sprzęt na kurs kitesurfingu

Większość przyszłych kitesurferów nie zdaje sobie sprawy, że dobra szkoła pozwoli zaoszczędzić im pieniądze. Chociaż każdy kurs kosztuje, znacznie więcej trzeba wydać na sprzęt kitesurfingowy. W czasie kursu przyszli sportowcy pracują w oparciu o zestawy, które w sklepie kosztują kilka tysięcy złotych. W przypadku uszkodzenia uczeń nie ponosi żadnych kosztów. Zupełnie inaczej jest, gdy niedoświadczona osoba rozpoczyna naukę na własną rękę, a tym samym ze sprzętem zakupionym za własne pieniądze. Jeden wypadek może spowodować, że zostanie uszkodzony jeden z elementów wyposażenia kitesurfera – jego naprawa bądź wymiana są zazwyczaj bardzo drogie. Nie sposób jest zniszczyć zestaw, zanim jeszcze ukończy się szkolenie. Kite kurs bądź szkoła kitesurfingu pozwala zaoszczędzić czas. Rolą instruktora jest między innymi wychwytanie każdego błędu, jaki popełnia uczeń. Ci, którzy pragną uczyć się sami w gruncie rzeczy nie wiedzą, co robią dobrze, a co źle. W efekcie mogą nauczyć się „sztuczek”, które w przyszłości będą bardzo trudne do oduczenia.

W profesjonalnych szkołach kite kursanci uczą się również o tym jak wygląda sprzęt, co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia kitesurfera, czym różnią się poszczególne modele latawców, a także jak notować progresję, by z czasem wymieniać ten sprzęt na coraz lepszy. Ci, którzy nie mieli jeszcze styczności z kitesurfingiem nie zdają sobie sprawy, że istnieje wiele rodzajów latawców. Przykładem mogą być tutaj szybkie, wolne, BOW, hybrydowe, C-shape etc. Dobry kurs pozwoli zapoznać się jego uczestnikom z każdym typem kajta. Doświadczenie te pomoże w przyszłości wybrać im odpowiedni sprzęt. Końcowo warto zaznaczyć, że w szkole kitesurfingu trenuje wielu młodych adeptów. Część z nich na pewno będzie spotykać się ze sobą po kursie. Warto podtrzymywać te znajomości, bo wyruszając w przyszłości np. do Świnoujścia najprawdopodobniej ich zobaczymy. W Polsce jest niewiele miejsc, gdzie kitesurferzy mogą się spotykać i trenować. Poza tym nauka w większej grupie pozwala śledzić swoje postępy na tle innych.