Pianka neoprenowa do kitesurfingu

Pianka neoprenowa

Jeżeli chcesz dobrać odpowiednią piankę neoprenową do kitesurfingu dla siebie, najlepiej żebyś skoncentrował się na 3 parametrach: grubości pianki, elastyczności i temu, jaką powierzchnię ciała powinna ona zakrywać.

Grubość pianki

Grubość pianki na polskie warunki powinna wynosić 5/4, 5/3, 5/4/3 mm w okresie od maja do października. Przy bardziej zaawansowanych modelach, lub w okresie lipiec – sierpień może ona mieć 4/3 mm neoprenu. Co oznaczają powyższe cyfry? Pierwsza wartość określa ilość neoprenu na klatce piersiowej, druga na nogach (lub na nogach i na ramionach), trzecia na nogach. Jeżeli trzecia wartość nie jest podana w specyfikacji pianki, oznacza to, że grubość pianki kitesurfing na ramionach jest taka, jak na nogach. Pianki o grubości 3/2 mm zdecydowanie są przeznaczone do ciepłych krajów, a w Polsce możesz ich użyć tylko jako docieplacz pod piankę 5 mm. To samo dotyczy pianek o krótkich nogach i ramionach, nie gwarantują one wystarczającego komfortu termicznego i bezpieczeństwa. Późną jesienią, wczesną wiosną a nawet zimą, możesz używać pianek o grubości 6 mm przeznaczonych do pływania na kite, a nawet suchych kombinezonów. Pianki takie mają niejednokrotnie zintegrowany kaptur neoprenowy.

Suchy kombinezon

Suchy kombinezon pozwala na pływania w bieliźnie termoaktywnej, lub w dresach, woda przynajmniej teoretycznie nie powinna się pod niego dostawać. Praktyka jest jednak taka, że przez uszczelki, tzw. kryzy neoprenowe na szyi, kostkach i nadgarstkach, po upadku do wody zawsze dostaje się trochę wody pod suchy kombinezon. Ogranicza on też swobodę ruchów i choć ma swoich zwolenników, kitesurferzy znacznie chętniej wybierają a nawet wracają do wysokich modeli pianek neoprenowych. Firma Mystic produkuje najbardziej rozpoznawalne kombinezony na polskim rynku kite. Suchy kombinezon Mystic możesz w razie potrzeby zakupić w internetowym sklepie kitesurfingowym.

Elastyczność pianki do kitesurfingu

Każda pianka kitesurfingowa z neoprenu posiada swoją elastyczność, tzw. flex, mierzony w procentach. Przykładowo, pianka o flexie 40%, rozciągnie się przy użyciu siły o 40% w stosunku do swojej poprzedniej wielkości. Pianka neoprenowa do kitesurfingu o rozciągliwości 100% rozciągnie się dwukrotnie. Im większa rozciągliwość, tym większy zakres ruchu i przyjemność podczas pływania na kitesurfingu. Pianki windurfingowe, w przeciwieństwie do pianek kite, rzadko wybierane są przez kitesurferów, ze względu na mniejszy flex i mało urozmaicony desing. Z kolei pianki do nurkowania mają inna charakterystykę, są sztywniejsze, ciężkie i nie nadają się do kitesurfingu.

Długość pianki neoprenowej

Pianka neoprenowa kitesurfing do pływania w Polsce powinna okrywać ramiona i nogi. W lipcu i sierpniu możesz pozwolić sobie na więcej swobody, i w cieplejsze dni odkryć nogi, pod warunkiem, że pianka neoprenowa ma odpowiednią grubość. Bardzo modne zarówno w kite jaki i wake na lato stały się właśnie pianki z krótkimi nogami, grubością ok. 4/3 mm i długimi ramionami. Ciekawym rozwiązaniem i trendem modowym są także pianki trzy czwarte, czyli sięgające za kolana.

Grafika pianek

Kitesurfing szybko nabrał dużej popularności za sprawą mody. Podchwycili to producenci pianek, którzy oferują różnorodne kolorystyki i wzory graficzne pianek kitesurfingowych. Przykładowo, w ofercie Mystica znajdziesz pianki w różnych kolorach, a także różnorodnych formach graficznych. Sprawdź pianki Mystic w Kitesurfing Sklep, następnie powołaj się na stronę kitetrips.pl i zapytaj o rabat doradców w sklepie.