Kitesurfing Szczecin: najlepsze spoty do nauki kite i dla początkujących

Szczecin i okolice to jedno z najlepszych miejsc do nauki kitesurfingu. A to za sprawą bliskości akwenów wodnych takich jak Zalew Szczeciński, Jezioro Miedwie, Zalew Kamieński i in., a także spotów kite niedaleko w Niemczech – w dalszej części artykułu przedstawiam czas dojazdu i odległość w kilometrach na szczecińskie spoty kitesurfingowe. Jakie wymogi powinien spełniać dobry spot dla początkujących? W mojej opinii powinien być przede wszystkim bezpieczny i ułatwiać progres na pierwszych etapach nauki kitesurfingu.

Wolin kitesurfing spot

Wolin, jedma z najpopularniejszych miejscówek niedaleko Szczecina, Międzyzdrojów i Świnoujścia

BEZPIECZEŃSTWO, A WYBÓR SPOTU

Bezpieczeństwo na lądzie czyli w miejscu, gdzie wypadek na kitesurfingu może być najbardziej dotkliwy w skutkach, zdecydowanie zwiększa duża przestrzeń na wystartowanie i wylądowanie latawca. Miejscówka powinna posiadać powinna mieć raczej miękkie podłoże np. trawiaste, co w razie przeciągnięcia ridera przez latawiec zminimalizuje ryzyko obrażeń. Najważniejsze, by miejsce na kajty położone było z dala od przeszkód takich jak zaparkowane samochody, drzewa, budynki, drogi, nawierzchnia betonowa czy asfaltowa. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest obecność innych kitesurferów na spocie, nie zawsze przecież masz możliwość wybrać się na pływanie ze swoją ekipą. Niektórzy w tych godzinach jeszcze pracują 😉

Bezpieczeństwo w kitesurfingu na wodzie i komfort psychiczny dla osoby początkującej zwiększy płytka woda (lecz nie zbyt płytka) o głębokości od pasa do klatki piersiowej. Zbyt płytka woda, po gwałtownym wyrwaniu z deski, może skutkować kontuzją. Kolejnym elementem jest brak przeszkód w wodzie, takich jak głazy, liny, sieci, pomosty, wystające części starych pomostów, łódki, jachty, falochrony, wjazdy do portu i inne. Duże zagrożenie, tak w wodzie jak i na zewnątrz stanowią plażowicze, dlatego do nauki kitesurfingu staramy się unikać zatłoczonych miejscówek, wybierając spoty mniej uczęszczane przez turystów, zwłaszcza w lipcu i sierpniu.

Te wszystkie czynniki będą szczególnie ważne zarówno kiedy jesteś w trakcie kursu kitesurfingu, jak kiedy stawiasz swoje pierwsze samodzielne kroki już bez instruktora, po ukończeniu pełnego kursu IKO 1 + 2 . Jeżeli nie znasz akwenu, przed pływaniem warto zapytać lokalesów, lub instruktorów kitesurfingu o zagrożenia i najlepsze miejsce do pływania na kite biorąc pod uwagę Twój poziom zaawansowania i doświadczenie.

PROGRES W KITESURFINGU

Mówi się, że samodzielny kitesurfer powinien potrafić pływać w każdych warunkach. Progres jednak przychodzi krok po kroku i na każdy etap przychodzi czas. Stopniowanie doboru trudności spotu może znacznie przyspieszyć naukę na kite, tak jak odpowiednio dobrany sprzęt kitesurfingowy. Rzucenie się na sztorm w Międzywodziu zaraz po skończonym kursie nie będzie sprzyjało progresowi, tak jak zakup C-shape’a jako pierwszego latawca i twardej deski wyposażonej w wiązania utrudni rozwój początkującemu. Początkujący kitesurfer będzie się czuł znacznie pewniej i bardziej komfortowo na spotach z równym, pozbawionym szkwałów wiatrem i płaską, płytką wodą. Równy wiatr sprawi, że siła ciągu latawca będzie bardziej przewidywalna, tak jak po dodaniu gazu w wysokiej klasy samochodzie. Start na desce będzie się odbywał stopniowo i przewidywalnie i za każdym z podobną siłą – kitesurfer będzie mógł skupić się wyłącznie na technice sterowania latawcem i ułożeniu ciężaru ciała na desce. Duży obszar z płytką wodą sprawi, że początkujący kajciarz zaoszczędzi siły, nie musząc za każdym razem halsować się po deskę. Woda do pasa wpływa też na komfort psychiczny wielu osób i na początku ułatwia założenie deski na nogi. Te wszystkie cechy spotu, na którym uczysz się kitesurfingu przyspieszają Twój progres.

NAJLEPSZE SPOTY DLA POCZĄTKUJĄCYCH W OKOLICY SZCZECINA

W moim przekonaniu najlepsze miejscówki do nauki kitesurfingu i dla początkujących ze Szczecina i okolic to Karsibór, tuż przed zjazdem na Świnoujście, Giżyn i Wierzbno na Jeziorze Miedwie, Wolin niedaleko Międzyzdrojów, Wrzosowo i Dziwnówek od strony Zalewu Kamieńskiego. Mapki dojazdu na w/w spoty kite znajdziesz na www.kitetrips.pl/spoty . Przed wyborem miejscówki zawsze sprawdź przewidywany kierunek i siłę wiatru. Dowiedz się, jak działa prognoza na kitesurfing .

WOLIN

Wolin to chyba najpopularniejsza miejscówka kite w okolicy. Chętnie przyjeżdżają szczecinianie i kitesurferzy z Międzyzdrojów. Na wodzie przy silniejszym wietrze jest trochę czopu (lekkiego zafalowania). Prognoza z czystego zachodu daje dość równy wiatr. Spot jest dość rozległy i dysponuje dużą ilością miejsca na rozłożenie latawców. Ale uwaga! Nie podczas weekendów w sezonie 🙂 Wolin cieszy się coraz większą popularnością i na wodzie może pojawić się nawet kilkadziesiąt latawców. Wolin polecam szczególnie w godzinach rannych i przedpołudniowych, kiedy na wodzie spotkasz co najwyżej 3-4 kajty i będziesz miał / – ła dużo miejsca do ćwiczenia pierwszych halsów. Najlepiej oddalić się od wejść na spot, gdzie zaparkowane są samochody. Zdarzały się niebezpieczne przypadki u osób pływających blisko zaparkowanych aut. Jeżeli masz niewielkie doświadczenie, a wiesz że w weekend na Wolinie będzie sporo kitesurferów, najlepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego instruktora lub wybierz mniej uczęszczany spot.

Kitesurfing Szczecin dla początkujących

Kitesurfing na Wolinie

GIŻYN

Giżyn uważam za idealny spot kite do nauki w pobliżu Szczecina. Płaska woda, dłuuuugo płytko i dużo miejsca tak, że każdy początkujący kitesurfer znajdzie dla siebie swój własny spot. Najlepsze wiatry na Giżyn, czyli te z północnego – wschodu występują rzadko, ale kiedy się pojawią, potrafi wiać przez kilka dni, w akompaniamencie pełnego słońca. Jedynym minusem Giżynu jest miejsce na lądzie, które zasłonięte jest przez trzciny. Poniżej linii trzcin wiatr nie dochodzi do spotu. Często utrudnia to wystartowanie latawca, a dla niedoświadczonych manewr może nie być bezpieczny. Warto poprosić o wystartowanie doświadczonego kolegę kitesurfera, lub wystartować kite z wody.

Zobacz video nagrane podczas szczytu sezonu kitesurfingowego – Miedwie, Giżyn (wejście na spot):

Kitesurfing Giżyn

WRZOSOWO

Wrzosowo i Dziwnówek na Zalewie Kamieńskim znajdują się na tym samym akwenie w odległości kilku kilometrów. Wybór jednej z tych dwóch miejscówek dobrze jest uzależnić od dokładnego kierunku wiatru. Na wiatry z południowego zachodu lepszy będzie Dziwnówek, na wiatry z zachodu – Wrzosowo. We Wrzosowie do dyspozycji mamy wielką polanę na rozłożenie kajta i bezpieczny start latawca. Ostatnio wycięto wyschnięto drzewo między polaną, a wodą, jest więc znacznie bezpieczniej. Początkujący kitesurferzy powinni zachować ostrożność w czasie wchodzenia i wychodzenia z wody, między wodą a polaną niekiedy stoją zaparkowane samochody. Poza tym, miejscówka w dalszym ciągu jest mało znana i nawet w weekendy znajdziemy dużo miejsca dla siebie.

KARSIBÓR (ŚWINOUJŚCIE)

Karsibór (Świnoujście) – doskonałe miejsce do nauki i dla początkujących w kitesurfingu, z zastrzeżeniem że pływa się daleko od brzegu. Płytko, płytko i jeszcze raz płytko. Karsibór nazwałbym szczecińską Zatoką Pucką, na której jednak nigdy nie ma tłoku. Pusto – na spocie zwykle nie ma nikogo, co najwyżej kilku kitesurferów. Wiatr jest z reguły niezbyt silny, ale równy i stabilny. Są to ogromne zalety dla początkujących riderów. Kitesurfing w Karsiborze uprawia się przy wiatrach z południa, które jednak zdarzają się nieczęsto i nie są to pewne prognozy. Zejście do wody jest trudne, najłatwiej wystartować latawiec z wody prosząc o pomoc doświadczonych kolegów przy zniesieniu latawca z niewielkiej skarpy. Największym minusem Karsiboru jest dojazd, wymaga on przejazdu przez bezdroża, sam dojazd z autostrady na Świnoujście zajmuje ok. 30-40 minut. Dojazd na spot nie wymaga przeprawy promowej. Przy dobrej prognozie z południa, niekiedy warto wybrać się na Karsibór, by zaliczyć jedną z najlepszych sesji w sezonie.

DZIWNÓWEK

W Dziwnówku na Zalewie Kamieńskim płycizna jest ogromna i wciąż pojawia się niewielu kitesurferów na wodzie. Woda jest ultra-płaska, a po oddaleniu się od zejścia na wodę początkujący kitesurfer ma 100% komfort. Największą przeszkodą dla mniej doświadczonych jest samo zejście na wodę. Latawiec startujemy na wykoszonym, trawiastym mini-boisku osłoniętym od wiatru przez trzciny, co może grozić nagłym pociągnięciem. Następnie z latawcem w zenicie i deską w ręce należy przekroczyć niewielki pomost, a w w wodzie ominąć rów wodny, który został wyżłobiony dla łodzi. Dopiero po ominięciu w/w przeszkód wychodzimy za trzciny na otwartą, płytką i przyjemną przestrzeń. Warto zapytać miejscowych rybaków lub lokalnych instruktorów kite w którym dokładnie miejscu przebiega wygłębienie. W sezonie, jeżeli występują, dobrze jest oddalić się od dzieci pływających na mini jachtach i uczących szkół kitesurfingu na wodzie.

Na wszystkich wymienionych spotach kite szkolenia prowadzi szkoła kitesurfingu KITETRIPS.PL.

WIERZBNO czy WOLIN do nauki kitesurfingu?

Jezioro Miedwie i ulubiona miejscówka wielu szczecińskich kitesurferów, czyli Wierzbno czy równie popularny Wolin na Zalewie Szczecińskim jest lepszy dla początkujących? Na Wierzbnie znajdziesz dużą przestrzeń na przygotowanie latawca i podpięcie linek. Samochody zaparkowane są w bezpiecznej odległości. Na wodzie płycizna jest naprawdę spora, co daje duży komfort początkującym. Ucząc kitesurfingu na Wierzbnie, zanotowałem jednak niewielki progres moich kursantów w porównaniu do innych miejscówek takich jak Wolin, czy Loissin. Zwróciły mi na to uwagę także osoby szkolące się, które wcześniej miały lekcje na innych spotach. Wiatry na dalekim śródlądziu są z reguły mniej równe i bardziej szkwaliste. Przekłada się to na mniejszą przewidywalność zachowania latawca i jego siły podczas startu na desce kite. Wpływa to wprost-proporcjonalnie na szybkość rozwoju osoby początkującej w tej dyscyplinie. W Wierzbnie zdarza się, że siła wiatru zmienia się drastycznie, lub wiatr gaśnie całkowicie. Na Wierzbnie bowiem, wiatry z zachodu są zazwyczaj słabsze niż na Wolinie i wieje zazwyczaj krócej. Jeżeli więc planuję poprowadzić lekcję kitesurfingu w Wierzbnie, wybieram raczej środkowe godziny prognozy wiatrowej. Wierzbno jest położone bliżej niż Wolin i dla Szczecinian jest to niewątpliwą zaletą tego spotu. Ja osobiście wolę jednak przejechać kilka kilometrów więcej i przy granicznej prognozie mieć większe prawdopodobieństwo wystąpienia wiatru, bardziej stabilny, równy i przewidywalny wiatr, utrzymujący się przez wiele godzin. Kiedy prognoza kitesurfingowa pokazuje 20-25 węzłów na cały dzień, wtedy zwykle wybieram pobliskie Wierzbno na Miedwiu.

Obejrzyj edit z nauki kitesurfingu na w/w spotach:

Materiał nagrany na miejscówkach kite w okolicach Szczecina, Świnoujścia, Międzyzdrojów i Dziwnówka

DLACZEGO NIE INNE SPOTY KITE NA POCZĄTEK?

Suhrendorf (Rugia) – ogrom ludzi w sezonie, tłoczno na lądzie, znak drogowy między zejściem na wodę a spotem, liny i łódki, zaraz obok: spot windsurfingowy, spot jachtowy

Wiek (Rugia) – woda na dużej przestrzeni po kostki, wielu kitesurferów na wodzie

Jezioro Dąbskie – brak innych kitesurferów jeżeli wybiera się samodzielnie, zazwyczaj słaby wiatr (głębokie śródlądzie)

Miroszewo (Zalew Szczeciński) – duże głazy tuż pod taflą wody

Trzebież – niebezpieczne infrastruktura na lądzie: huśtawki, znaki, boisko, budynek, w sezonie – pomost wodny

Świnoujście Wiatrak (od ul. Uzdrowiskowej) – tłoczno, na wodzie wiele szkółek kitesurfingowych z kursantami i skaczących riderów pływających jak najbliżej wypłaszczenia przy falochronie, szkwały powodowane przez wjazd do gazoportu

Świnoujście Patelnia (od ul. Bałtyckiej) – zafalowanie, w lipcu i sierpniu, wielu plażowiczów. Pomimo, że spot położony jest daleko od centrum, w niektóre weekendowe dni ilość osób w wodzie utrudnia bezpieczny kitesurfing.

swinoujscie kitesurfing poczatkujacy

Świnoujście – silny przybój utrudnia kitesurfing początkującemu riderowi

POŁOŻENIE SZCZECIŃSKICH MIEJSCÓWEK KITE

Czas dojazdu samochodem* i odległość** z centrum Szczecina na spoty kitesurfingowe:

Wolin 83 km
1 h 10 min

Wrzosowo 96 km
1 h 15 min

Giżyn 46 km
45 min

Karsibór 113 km
1 h 30 min

Wierzbno 46 km
45 min

Trzebież 33 km
40 min

Linki do dokładnych map spotów kite są dostępne na www.kitetrips.pl/spoty .

Przeczytaj też artykuł: Kitesurfing Szczecin: 4 najlepsze miejscówki Freeride i Freestyle

* ** dane sporządzone na podstawie Map Google, nie uwzględniają korków

Podziel sięShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone
Komentarze
  1. MarcinITIQ | Reply
  2. Kasia | Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.