Latawiec do kitesurfingu

Najważniejszym wyborem spośród elementów wyposażenia kitesurfera jest latawiec do kitesurfingu. Kite powinien być dobrany pod względem wielkości, wagi ridera, a także spotu, czyli miejsca w jakim będzie uprawiał kitesurfing. Dodatkowo, ważnym elementem będzie kształt latawca. Zasadniczo, im cięższy kitesurfer, tym większy latawiec będzie potrzebny. Im lżejsza osoba, tym mniejszy latawiec kitesurfing potrzebuje. Im silniejszy wiatr, tym użyjesz mniejszego latawca, im słabszy tym mniejszego skrzydła. Poniższa tabela przedstawia wybór latawców marki Wainman Hawaii:

wainman

Zakres wiatrowy latawców Wainman Hawaii

Konstrukcje latawców kitesurfingowych

Latawce posiadają różne kształty i typy. Jeżeli jesteś początkujący, świeżo po kursie kitesurfingu lub zaawansowany, lecz nie marzysz o profesjonalnych zawodach, a potrzebujesz fajnie się pobawić, zrobić kilka skoków i różnych podstawowych tricków kite, najlepszym wyborem będzie konstrukcja bow (łuk) lub delta. Jeżeli natomiast masz kilkanaście lat, od dziecka uprawiasz sporty ekstremalne, będziesz dużo trenował i myślisz o trickach po wypięciu latawca z haka trapezowego, optymalnym rozwiązaniem będzie konstrukcja C-shape. Latawce tego typu możesz łatwo rozpoznać z daleka po ściętych tipach (uszach) latawca. Są to kite’y do tzw. wakestyle’u, czyli tricków robionych na samych rękach. Dla 90% kitesurferów latawce typu bow będą zupełnie wystarczające i ułatwią pływanie, a także uczynią je przyjemniejszym w porównaniu do latawców w kształcie litery C.

Podział latawców ze względu na materiał i właściwości

Jeżeli chodzi o rodzaje latawców, to na rynku znajdziesz między innymi latawce pompowane i latawce komorowe. Te pierwsze nabierają kształtu dzięki temu, że wtłaczamy do nich powietrze za pomocą pompki, te drugie nabierają sztywności dzięki temu, że komory wypełniają się powietrzem. Latawce pompowane są używane głównie do kitesurfingu, gdyż utrzymują się na wodzie, kiedy do niej wpadną i bardzo łatwo jest je z niej podnieść. Latawce komorowe natomiast są dedykowane głównie do snowkitingu (kiting na śniegu) i landkitingu (na lądzie). Koorowe kite’y są bardziej odporne na uderzenia w ziemię i w wodę. Ciekawym rozwiązaniem są też komorowce o zamkniętych komorach, które mogą być używane na wodzie, lecz są rzadkością. Kitesurferzy rzadziej używają komórek, ze względu na ich powolność w reakcji na skręt barem. Zaletą latawców kitesurfingowych (pompowanych) jest ich szybkość i żwawość w reakcjach. Latawce komorowe znalazły swoje miejsce w kitesurfingu w młodych dyscyplinach kite, takich jak race i hydro-foil, gdzie ważny jest dolny zakres wiatrowy. Oznacza to, że kite’y ciągną rider’a już przy niewielkim wietrze, nawet od 6-8 węzłów. Do latawców kitesurfingowych o pompowanych tubach potrzebujemy większej siły wiatru, zwykle od 10-12 węzłów wzwyż w zależności od wielkości latawca i wagi kitesurfera.

Latawiec do kitesurfingu

Reasumując, najlepszym przykładem latawca kitesurfingowego dla osoby początkującej będzie kite o kształcie bow lub delta-shape. Przykładem sprawdzonego latawca dla początkujących i już doświadczonych może być między innymi latawiec Wainman Hawaii w serii Rabbit Gang. Hawajski producent proponuje latawce o szerokim zakresie wiatrowym, łatwym re-launchu z wody, wysokiej trwałości. Dodatkowo producent latawców Wainman Hawaii zapewnia dożywotnią, „zdroworozsądkową” gwarancję na każdy latawiec do kitesurfingu, co jest szczególnie ważne dla początkujących, którzy chcą się czuć pewnie i bezpiecznie na wodzie. Doświadczeni kitesurferzy pływający od kilkunastu lat chwalą sobie serię Rabbit Gang Wainmana za właściwości lotne – szybkość, reaktywność i noszenie w skokach. Dowiedz się więcej o latawcach Wainman Hawaii, z których od lat korzystamy w naszej szkole.

wainman kites

Latawce Wainman Hawaii RG 3.1