Jak wystartować na desce kitesurfingowej? Odc. 1. Słaby wiatr

Możliwość komentowania Jak wystartować na desce kitesurfingowej? Odc. 1. Słaby wiatr została wyłączona

Jak wystartować na desce kitesurfingowej? Odc. 1. Słaby wiatr

Start na desce to jeden z najtrudniejszych etapów nauki kitesurfingu. Podczas kursu dobry instruktor obserwuje Cię, zauważa błędy i indywidualnie dobiera ćwiczenia tak, aby je wyeliminować. Otrzymujesz konkretne wskazówki, których w tym momencie potrzebujesz. Kurs kite przebiega efektywnie, a Ty wracasz do domu zadowolony z własnych postępów.

Zobacz naszego kursanta na etapie startu na desce:

Podczas startu na desce kitesurfingowej zdarza się, że wiatr nagle słabnie. Chcesz wystartować, jednak brakuje mocy.

Poznaj 7 wskazówek jak wystartować na desce kitesurfingowej przy słabym wietrze. Czytaj więcej…

Aby wystartować na desce potrzebujesz siły, która wyciągnie Twoje kilogramów nad wodę. To łatwe przy optymalnym wietrze jednak w słabszych warunkach wiatrowych wymaga użycia bardziej zaawansowanych technik.

Oto 7 wskazówek które ułatwią Ci start na desce kite przy słabym wietrze:

1. Pozycja latawca

Podczas startu na desce ustaw kite w zenicie lub nawet za godziną 12:00 i z tej pozycji wykonaj skręt barem. Im więcej miejsca do rozpędzenia latawca tym pociągnięcie będzie silniejsze i dłuższe. Przejście latawcem przez zenit powoduje wyciągnięcie ciała do góry. Kiedy znajdziesz się nad wodą, niewielka moc spowoduje, że popłyniesz na desce.

2. Odpuść bar przed pierwszym manewrem.

Siedzisz w wodzie z latawcem w zenicie i nogami w strapach. Zaczynasz pierwszy skręt latawcem z zenitu. Jeżeli przed tym manewrem trzymałeś dłużej zaciągnięty bar, latawiec obniżył swoją pozycję względem zenitu, przez co podczas zacięcia (wprowadzenia do strefy mocy) otrzyma mniej miejsca, by się rozpędzić. Przed rozpoczęciem manewru odpuść lekko bar tak, aby latawiec przemieścił się wyżej w kierunku zenitu. Następnie zaciągnij i dopiero wtedy wykonaj skręt. Dzięki tej technnice kite będzie miał więcej miejsca by się rozpędzić, lepiej wykorzysta przestrzeń w oknie wiatrowym, a odczuwalna moc przy starcie wzrośnie.

3. Ósemkuj efektywnie.

Idealna praca latawca to: skręt – długa prosta – skręt – długa prosta. Od godziny 12:00 niemal do tafli wody i z powrotem. Kiedy latawiec pokonuje krótkie dystanse generuje niewielką moc przez krótki czas. Kiedy dajesz mu miejsce, żeby się rozpędził generuje większą siłę przez dłuższy czas. Dzięki tej technice wykonujesz dłuższe ślizgi i nabierasz stabilnej prędkości.

4. Ósemkuj latawcem cały czas.

Dopóki nie nabierzesz stabilnej prędkości na desce, kite powinien być cały czas w ruchu.

5. Nurkuj głęboko kitem

Głęboko nurkuj latawcem w strefę mocy. Skoncentruj się przez chwilę na pracy barem. Jedną rękę ugnij mocno, przyciągając do siebie drążek, drugą wyprostuj. Dzięki temu zwiększysz kąt skrętu, a latawiec będzie pracował głębiej w power zone.

6. Przełam strach.

Wiele osób boi się ostro „zaciąć latawiec” i wprowadzić go głęboko do strefy mocy. Przy słabym wietrze, daleko od brzegu i na wodzie sięgającej minimum do pasa, jesteś bezpieczny. Jeżeli obawiasz się, że polecisz na twarz, właśnie pozwól sobie na to i poleć twarz. Po kilku „supermanach” zobaczysz, że wszystko jest w porządku. Nabierzesz zaufania do siebie i pewności w sterowaniu latawcem. Znajdziesz złoty środek między łagodnym a ostrym wprowadzaniem latawca do strefy mocy. Na początku skorzystaj z pomocy profesjonalnego instruktora kitesurfingu.

7. Dobierz odpowiedni rozmiar latawca.

Zbyt mały latawiec utrudni Ci start na desce kite, szczególnie na początku nauki kitesurfingu. Mniejszy latawiec wymaga lepszej techniki. Większy kite ułatwi Ci pierwsze starty na desce przy słabszym wietrze. Dobrze wyposażona szkoła kitesurfingu na czas trwania kursu zapewni Ci latawce w różnych rozmiarach od 6 do 12 a nawet 17 m 2.

Opisane techniki dotyczą warunków słabo-wiatrowych. Wskazówki zawarte w artykule mają na celu wesprzeć rozwój początkującego kitesurfera. Kite blog nie może zastąpić profesjonalnego kursu kitesurfingu.